Tujina

Oblasti skrivajo podatke o ubitih

Yangon, 28. 09. 2007 09.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Uradni podatki o številu mrtvih v protestih v Mjanmaru so bistveno nižji od dejanskega števila, opozarjajo svetovni voditelji.

Zastava mjanmarske Nacionalne lige za demokracijo je postala zaščitni znak protestov
Zastava mjanmarske Nacionalne lige za demokracijo je postala zaščitni znak protestov FOTO: Reuters

Mjanmar je v znamenju največjih protestov proti vojaški hunti v zadnjih dveh desetletjih. Na ceste so se najprej podali budistični menihi, nato pa se jim je iz dneva v dan pridružilo več ljudi.

Zapečatili središče mesta

Vse kaže, da je število žrtev v Mjanmaru veliko višje od uradnih poročil
Vse kaže, da je število žrtev v Mjanmaru veliko višje od uradnih poročil FOTO: Reuters

Središče petmilijonskega Yangona, največjega mesta v državi, je obdano z bodečo žico, tam so razporejeni policisti in vojaki, oblasti pa tudi danes po zvočnikih pozivajo ljudi, naj se ne udeležijo protestov. Menihi, pod vodstvom katerih so se manjše demonstracije zaradi povišanja cen goriva sprevrgle v velike protivladne proteste, pravijo, da ne bodo odnehali.

Slovenija je v imenu Evropske unije na Svetu za človekove pravice s podporo držav iz vseh regionalnih skupin zahtevala sklic izrednega zasedanja sveta o razmerah v Mjanmaru, ki bo potekalo prihodnji torek. Kot so sporočili z MZZ, Slovenija ostro obsoja nasilne ukrepe tamkajšnjih oblasti proti miroljubnim demonstrantom in globoko obžaluje smrtne žrtve med prebivalci.

Po uradnih podatkih mjanmarskih oblasti je umrlo 13 ljudi, očividci pa pravijo, da je žrtev veliko več. Iz mesta Yangon, kjer so spopadi najhujši, prihajajo posnetki, kako vojska neusmiljeno strelja v množico.

Brown pozval k takojšnjim ukrepom

Britanski premier Gordon Brown je danes izrazil prepričanje, da je v prodemokratičnih protestih v Mjanmaru življenje v resnici izgubilo že mnogo več ljudi, kot pravijo uradne številke, ter Evropsko unijo pozval, naj nemudoma ukrepa proti vojaškemu režimu v tej državi. Pred tem se je Brown o najnovejši krizi v Mjanmaru pogovarjal z ameriškim predsednikom Georgeom Bushem in kitajskim premierom Wen Jiabaom. “Na žalost verjamemo, da je izguba življenj veliko večja, kot zaenkrat navajajo poročila," je dejal Brown. "Zdaj smo videli prizore iz Mjanmara, zdaj lahko slišimo glasove Mjanmarcev, ni zadostne cenzure ali nasilja, ki bi lahko utišala voljo burmanskega naroda," je še dejal Brown.

Z vozilom v množico

Množica odmika truplo ubitega študenta
Množica odmika truplo ubitega študenta FOTO: Reuters

Generali, ki vodijo državo, so nad protestnike poslali vojake. V dveh dneh so ubili najmanj petnajst ljudi. Avstralski veleposlanik Bob Davis trdi, da je umrlo desetkrat več ljudi. "Številni uradne številke množijo z deset," je dejal.

Človekoljubna organizacija Azijski komisija za človekove pravice (AFRC) s sedežem v Hongkongu pa je sporočila, da je bilo v streljanju v eni od yangonskih sosesk ubitih osem ljudi, pred neko šolo pa je strelnim ranam podlegel dijak. Po njihovih podatkih je okoli 300 mladih protestiralo pred stavbo. Vanje so začeli streljati, nato pa je v množico zapeljalo vozilo. Vojaki naj bi nato trupla odnesli, zato sumijo, da omenjenih žrtev ni med devetimi uradnimi.

General naprodaj

Danski ulični umetniki poskušajo protivladnim protestnikom v Mjanmaru pomagati tako, da so na spletni dražbi eBay objavili oglas za prodajo voditelja mjanmarske vojaške hunte Than Shweja. "General naprodaj," se glasi oglas z izklicno ceno milijon dolarjev, ki ga je objavila skupina Surrend.

"Novemu lastniku priporočamo, da ga zaradi njegovega jeznega in nepredvidljivega značaja po koncu delovnega dne priklene na verigo," je v oglasu zapisal Jan Egesborg.

Vojaki so tudi vdrli v več samostanov in pretepli ter zajeli menihe, enega so celo ubil, več pagod pa so zapečatili.

Informacijski mrk v Mjanmaru

Posnetki krvavega obračunavanja z neoboroženimi in mirnimi protestniki so se hitro pojavili na spletu in obkrožili svet. Mjanmarska vojaška hunta je zato prekinila dostop do interneta in zaprla spletne kavarne.

To potezo oblasti so številni pričakovali, trdijo pa, da bodo slike in informacije iz države dosegle svet. "Mogoče bo sporočilo prišlo kasneje, ne bodo pa ga ustavili. Tokrat bomo imeli več slik in prišle bodo v javnost,“ je dejal britanski novinar Dominic Faulder, ki je poročal tudi o velikih protestih v Yangonu leta 1988, ki jih je vojaška huta krvavo zatrla. Pobili so 3000 ljudi, svet pa je za to izvedel šele nekaj dni po dogodku.

Japonska hoče resnico

Budistični menih s sliko Aung San Suu Kyi, mjanmarske borke za demokracijo in Nobelove nagrajenke
Budistični menih s sliko Aung San Suu Kyi, mjanmarske borke za demokracijo in Nobelove nagrajenke FOTO: Reuters
Japonski premier Jasuo Fukuda in kitajski predsednik Hu Džintao sta se dogovorila za sodelovanje v mednarodnih prizadevanjih pri iskanju rešitve krize.

Vojaška hunta je pristala na obisk posebnega odposlanca Združenih narodov Ibrahima Gambarija, ki pa še čaka na vizum.

V četrtek je bil v Yangonu ubit 50-letni japonski fotoreporter Kendži Nagaj. Japonska vlada je napovedala, da bo od mjanmarske zahtevala, naj jim sporočijo resnico o njegovi smrti. Zanima jih predvsem, ali so vojaki nanj res streljali namenoma in od blizu. Ko bodo dobili vse podatke, se bodo odločili, ali popolnoma ustaviti že tako okrnjeno humanitarno pomoč Mjanmaru.

Protesti tudi v Avstraliji

Proti vojaški hunti, ki že 45 let s trdo roko vodi Mjanmar, protestirajo tudi po svetu. Okoli 100 protestnikov, večinoma izseljencev iz omenjene države, se je zbralo pred mjanmarskim veleposlaništvom v Canberri. V spremstvu številnih poslancev avstralskega parlamenta so želeli predati peticijo v podporo menihom, ki na ulicah Yangona, Mandalaya in drugih mjanmarskih mest zahtevajo demokracijo. Policija jim je dostop do močno utrjene in zastražene stavbe preprečila, zato so izbruhnili nemiri. Nekaj protestnikov so aretirali.

Zaposleni na indonezijskem zunanjem ministrstvu so se z minuto molka spomnili mjanmarskih borcev za demokracijo
Zaposleni na indonezijskem zunanjem ministrstvu so se z minuto molka spomnili mjanmarskih borcev za demokracijo FOTO: Reuters

V Džakarti pa so zaposleni na indonezijskem zunanjem ministrstvu z minuto molka izrazili solidarnost s prebivalci nekdanje Burme. Demonstracije proti vladi v Mjanmaru sicer potekajo po vsej Aziji.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Prvo Bore
29. 09. 2007 08.55
Ja, amerikanci ne delajo naftovoda v Mjanmaru, zato pa so toliko proti, ker ga dela Kitajska. Sploh ne vem, če ljudje razumejo, kaj je to demokracija ?
eBuddy
28. 09. 2007 11.45
kitajci so rekli ne, torej je ne....