Ameriški predsednik Barack Obama je danes v Kairu v nagovoru muslimanom dejal, da si ZDA želijo "novega začetka" v odnosih z muslimanskim svetom, ki bo temeljil na medsebojnem spoštovanju. "Sem sem prišel iskat nov začetek v odnosih med ZDA in muslimani po vsem svetu, ki bo temeljil na skupnih interesih in medsebojnem spoštovanju, na resnici, da se Amerika in islam ne izključujeta in jima drug z drugim ni treba tekmovati," je dejal Obama v nagovoru milijardi in pol muslimanom.
Zatrdil je, da ZDA z islamom družijo "skupna načela; to so načela pravičnosti in napredka, strpnosti in spoštovanja vsakega človeškega bitja". Opozoril je tudi, da se je treba "upreti nasilnemu ekstremizmu v vseh njegovih oblikah".
Ameriški predsednik je v nagovoru na univerzi v Kairu poudaril, da si bo sam prizadeval za odpravo negativnih stereotipov o islamu, a po drugi strani je treba tudi med muslimani odpraviti stereotip o Ameriki kot "vase zaverovanem imperiju".
'Vez med ZDA in Izraelom je neuničljiva'
Palestincem je Obama zagotovil, da ZDA "ne bodo obrnile hrbta legitimni palestinski želji po svoji državi", in dodal, da sta dve državi "edina rešitev" spora z Izraelom. Tega je vnovič pozval, naj ustavi gradnjo naselij na palestinskih ozemljih, a mu obenem zagotovil, da je vez med njim in ZDA neuničljiva. "ZDA ne priznavajo legitimnosti nadaljevanja gradnje izraelskih naselij. To je kršitev preteklih dogovorov in spodkopava napore za dosego miru. Čas je, da se gradnja naselij ustavi," je bil jasen Obama.
Spomnil je na trpljenje judovskega ljudstva v času holokavsta ter poudaril, da je zanikanje tega "brez osnove, znak nevednosti in sovraštva". Grožnje Izraelu z uničenjem so napaka, ki v glavah Izraelcev zbudi najbolj boleče spomine in preprečuje vzpostavitev miru, ki si ga regija zasluži, je dejal Obama.
'Iran ima pravico do jedrske energije, če se bo držal dogovorov'
Glede Irana in njegove jedrske oborožitve je ameriški predsednik opozoril, da je dosežen ključni trenutek. Poudaril je, da pri preprečitvi, da bi Teheran dobil jedrsko orožje, ne gre le za ZDA, temveč za varnost v regiji in širše v svetu. Ob tem je dodal, da Iran seveda ima pravico, tako kot vsi drugi narodi, do jedrske energije, če se bo pri tem držal mednarodnih dogovorov. Ameriški predsednik je dal vedeti, da so ZDA pripravljene na otoplitev odnosov z Iranom, čeprav je priznal, da bo težko premagati desetletja nezaupanja.
Obama se je dotaknil tudi Iraka in poudaril, da so se ZDA iz vojne v tej državi naučile, da mora Amerika uporabljati diplomacijo in graditi mednarodni konsenz za rešitev problemov, kadar je to mogoče.
'Obama je kriminalec'
Obamov obisk v Egiptu je že kritiziral namestnik vodje mednarodne teroristične mreže Al Kaida Ajman al Zavahiri. Rojake v Egiptu je pozval, naj zavrnejo "kriminalca", ki prihaja, da z zavajanjem doseže tisto, česar ni mogel na terenu v Iraku, Afganistanu in Somaliji, kjer so "sveti borci uničili načrt križarjev Amerike". Voditelje Egipta je označil za mučitelje in sužnje Amerike, Obamov govor pa za krvavo sporočilo, ki ga muslimani po svetu že sprejemajo kot takšno, česar elegantne besede ne morejo spremeniti.
Palestinsko gibanje Hamas je ocenilo, da je bilo v Obamovem govoru zaznati otipljivo spremembo, čeprav je bilo v njem tudi več protislovij. "Gre za govor, ki igra na čustva in je poln vljudnostnih fraz, kar daje misliti, da je bil njegov namen olepšati podobo Amerike v svetu," je dejal njihov tiskovni predstavnik Favzi Barhum.
Tiskovni predstavnik palestinskega predsednika Mahmuda Abasa Nabil Abu Rudeina je dejal, da je bil jasen in odkrit govor dober začetek, na katerem je mogoče graditi. Ocenil je, da je Obama z njim prelomil s preteklo pristransko ameriško politiko do Izraela.
Iranski vrhovni vodja ajatola Ali Hamenej pa je na račun ZDA izrekel vrsto kritik in med drugim dejal, da to državo sovražijo po vsem Bližnjem vzhodu. "Tudi če bo podal več sto govorov in govoril zelo sladko, ne bo spremembe v tem, kako islamske države dojemajo ZDA," je dejal.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.