Ameriški predsednik Barack Obama je odobril ukrepe, s katerimi ZDA umikajo vse omejitve za potovanja kubanskih Američanov v domovino. Kubanci v ZDA bodo lahko odslej tudi pošiljali denar sorodnikom na Kubi, je povedal Obamov tiskovni predstavnik Robert Gibbs. Po njegovih besedah je namen teh ukrepov promocija demokracije in človekovih pravic na karibskem otoku.
Privrženci omiljevanja sankcij proti Kubi so navdušeno pozdravili omenjene ukrepe, ki bodo olajšali življenje okoli 1,5 milijona Američanom, ki imajo sorodnike na Kubi. Konservativni kritiki pa Obami očitajo, da bo zaradi teh ukrepov več denarja odtekalo v podporo kubanski komunistični oblasti.
Gre za velik premik v politiki ameriške administracije do uradne Havane, ki je še v času Obamovega predhodnika Georgea Busha vodila brezkompromisno politiko strogega embarga do Kube. Izboljšanje odnosov med državama in pomoč ločenim kubanskim družinam je sicer Obama napovedal že v svoji predvolilni kampanji, že minuli mesec pa je podpisal ukrepe za blažitev gospodarskih sankcij do Kube.
Delnice podjetji že pridobivajo na vrednosti
Vendar pa trgovinski embargo, ki so ga leta 1959 proti Kubi uvedle ZDA, ostaja, čeprav je tudi pri tem opaziti pripravljenost na spremembe. Tako je Obama napovedal tudi umik omejitev za ameriška telekomunikacijska podjetja, ki so zaprosila za dovoljenje za delovanje na Kubi.
Ameriška telekomunikacijska podjetja bodo sedaj lahko vzpostavljala optična omrežja in satelitske povezave s Kubo ter uvedla roaming usluge. Ta ukrep pa bi lahko odprl pot večjemu pretoku informacij z otoka preko interneta, vendar bo veliko odvisno tudi od kubanskih oblasti, poroča britanski BBC.
Obama naj bi svoji administraciji tudi naročil, naj se poglobi v možnost vzpostavitve rednih letalskih linij s Kubo. Doslej so bili namreč dovoljeni le čarterski poleti.
Vest o umikanju ukrepov proti Kubi pa je že močno vplivala na delnice podjetij, ki bodo od tega imela največ koristi. Delnice kanadskega energetskega in rudarskega velikana Sherritt International, ki je ključno podjetje v kubanski naftni in nikeljski industriji, so tako na primer nemudoma skočile za 24,5 odstotka. Tudi delnice podjetij, ki se ukvarjajo z ladijskim prometom, zlasti v Miamiju, so močno poskočile.
Castro: Embargo je najbolj krut ukrep
Obama se sicer pripravlja na regionalni vrh Amerik, ki bo kasneje ta teden potekal v Trinidadu. Ameriški predsednik je že nakazal, da dopušča možnost dialoga s kubanskimi voditelji. Vendar pa tudi Obama, kot vsi prejšnji ameriški predsedniki, vztraja, da bo o popolnem umiku blokade razmislil le v primeru, da Kuba naredi pomembne politične spremembe, kot so na primer demokratične volitve.
Kubanski predsednik Raul Castro je medtem že dejal, da je pripravljen na pogajanja z novo ameriško administracijo, vendar le v primeru, če slednja ne bo postavljala predpogojev.
Se je pa na zadnje ameriške ukrepe odzval tudi nekdanji predsednik Fidel Castro. ''Niti besede ni rekel o embargu, ki je najbolj krut od vseh ukrepov,'' je po navedbah britanske televizije Sky News dejal. ''Pogoji so takšni, da bi Obama lahko svoj talent usmeril v konstruktivne politike, s katerimi bi se končale napake, ki se vlečejo že pol stoletja,'' je še dejal Fidel, katerega vzpon na oblast je sprožil ameriški embargo leta 1959.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.