Kot so sporočili iz Rima, je imel Barack Obama "dolg, prijateljski" pogovor z italijanskim premierjem Silviom Berlusconijem, ki je pred kratkim sprožil zaplet, ko je za izvoljenega predsednika ZDA dejal, da je mlad, lep in zagorel. Obama je predsednika italijanske vlade v petek poklical, v pogovoru pa sta potrdila tesne prijateljske vezi in sodelovanje med Italijo in ZDA, so sporočili iz Berlusconijevega urada.
Na petkovi novinarski konferenci ob zaključku izrednega vrha Evropske unije, posvečenega finančni krizi, je moral Berlusconi sicer komentirati svoje opazke glede Obame. Kot je dejal, so bile opazke mišljene kot kompliment, tisti, ki se s tem ne strinjajo, pa so bebci, ki jih je že tako preveč.
Na dodatno vprašanje novinarja, ali bi njegova opazka utegnila škoditi odnosom Rima z Washingtonom, je Berlusconi odvrnil, da bi morali novinarja uvrstiti na seznam bebcev, nato pa je skupaj s svojimi sodelavci hitro zapustil novinarsko konferenco.
Obama se je pogovarjal tudi s poljskim predsednikom Lechom Kaczynskim. Beseda je tekla predvsem o
načrtovani postavitvi delov ameriškega protiraktnega ščita v Evropi,
natančneje prestreznih raket na Poljskem in radarja na Češkem. Obama naj se ne bi zavezal k nadaljevanju projekta, so sporočili iz Washingtona. Stoji namreč za svojo odločitvijo, da bodo sistem lansirali, ko se bo tehnologija izkazala kot zanesljivo delujoča.
Barack Obama se sicer že pripravlja na uraden prevzem oblasti 20. januarja prihodnje leto. Tako se je pogovarjal tudi s poljskim premierjem Donaldom Tuskom, z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom,savdskim kraljem Abdulahom in s španskim premierjem Josejem Luisom Rodriguezom Zapaterom.
Bush in Obama nagovorila Američane
Ameriški predsednik George Bush se je v rednem tedenskem radijskemu nagovoru Američanom zavzel za gladko predajo oblasti nasledniku v Beli hiši.
Naša država se sooča z gospodarskimi izzivi, ki ob predaji oblasti novemu predsedniku ne bodo izginili, je opozoril republikanec Bush. To bo za ZDA v zadnjih štirih desetletjih prva predaja oblasti v vojnem času, glede česar je znova opozoril, da "se borimo proti nasilnim skrajnežem", ki si želijo izkoristiti to obdobje tranzicije in škodovati ameriškemu narodu.
Prvič je imel nagovor preko radijskih valov tudi Obama. V njem je poudaril, da se mora država hitro odzvati na nadaljnje izgube delovnih mest in finančno krizo, ki predstavlja največji izziv ZDA v zadnjih desetletjih. Podobno kot na petkovi novinarski konferenci je Obama spomnil, da je do 20. januarja edini predsednik ZDA Bush, da pa si želi zagotoviti, da bo začela njegova administracija 20. januarja delati s polno paro.
"Ne podcenjujem ogromne naloge, ki je pred nami," je zatrdil Obama, ob tem pa se zavzel za enotnost Američanov v času, ko si prizadevajo za rešitev gospodarske krize. Pozdravil je volivce tako demokratske kot republikanske stranke, ki so oddali glasove na torkovih volitvah, na katerih je premagal republikanskega tekmeca Johna McCaina.
'Razvijanje jedrskega orožja s strani Irana je nesprejemljivo'
Predsednik iranskega parlamenta in nekdanji glavni jedrski pogajalec Teherana Ali Laridžani je kritiziral besede Obame na petkovi novinarski konferenci, da je razvijanje jedrskega orožja s strani Irana "nesprejemljivo".
"To nakazuje nadaljevanje enake zmotne politike kot v preteklosti," je na vprašanje, kako komentira Obamove petkove izjave, odgovoril Laridžani in prihodnjega predsednika opozoril, da bi morale ZDA, če želijo spremeniti svoj položaj v regiji, "pošiljati dobre signale". "Obama razume, da sprememba ni zgolj sprememba barve in površinske razlike, sprememba mora imeti tudi strateške temelje," je še dejal.
Ponovil je, da so iranski voditelji pri svoji odločitvi, da vztrajajo pri razvoju jedrskega programa, upoštevali tudi vsa tveganja in so se dobro zavedali, da bodo postali tarča mednarodnega pritiska. "Ampak to je bilo nujno za prihodnost Irana," je poudaril in dodal, da Teheran kljub resolucijam in sankcijam Varnostnega sveta ZN nima nikakršnega namena ustaviti svoje jedrske dejavnosti.
Obama je namreč pozval k "mednarodnemu prizadevanju", s katerim bi Iranu preprečili razvoj jedrskega orožja. "Naj ponovim, kar sem povedal že med kampanjo. Razvijanje jedrskega orožja s strani Irana je po mojem mnenju nesprejemljivo," je poudaril in dodal, da je za preprečitev tega potrebno mednarodno prizadevanje. Opozoril je še, da mora Iran prenehati podpirati teroristične organizacije.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.