Ameriški predsednik Barack Obama je v torek prvič detajlno predstavil korake, ki jih je ameriška administracija že naredila v boju proti recesiji in ki jih še namerava narediti. Ob tem je povedal, da je "zgodovina je večkrat pokazala, da je kriza trajala leta in leta, namesto da bi trajala mesece in mesece, če narodi niso sprejeli zgodnjih in agresivnih ukrepov za sprostitev kreditnega krča ..." Poleg tega pa leta počasne rasti, počasnega ustvarjanja novih delovnih mest, nizkega investiranja, kar stane države več, kot pa močni in hitri ukrepi.
"Ni dvoma, da so časi še vedno težki. Na noben način še nismo na zeleni veji, vendar se prvič svitajo žarki upanja," je v svojem govoru še povedal Obama. Kot je povedal, so 787 milijard dolarjev vreden paket ukrepov – koraki za dokapitalizacijo bank, za odmrznitev kreditnih trgov, za stabilizacijo trga nepremičnin in podpora avtomobilski industriji – "pričeli generirati znake ekonomskega napredka". Kot je povedal, so v šolah in na policiji odpovedali napovedana odpuščanja, v industriji čiste energije in gradbeni industriji ponovno zaposlujejo, lastniki stanovanj pa se refinancirajo po nižjih obrestnih merah, je dejal. Čeprav bo tudi v prihodnje še veliko ljudi ostalo brez službe.
Obama je zavrnil kritike, da njegova administracija nepremišljeno troši denar in s tem zadolžuje prihodnje generacije. Kot je dejal, je najslabše, kar lahko vlada v recesiji naredi, da zmanjša javno trošenje. Kot tudi ni dovolj, da bi se spoprijeli zgolj s trenutno situacijo. Po njegovem je treba sprejeti reforme, ki bodo omogočile dolgoročno ekonomsko rast.
Poleg tega je odgovoril tudi na kritike, da je s tem, ko niso nacionalizirali bank, spet popustil Wall Streetu. Kot je dejal, je bilo bistveno, da se bankam zagotovi kapital, da lahko začnejo spet posojati denar. Prevzem bank pa bi davkoplačevalce na koncu stal več, poleg tega pa bi omajal že tako trhlo zaupanje.
Pet nosilnih stebrov za ponovno izgradnjo ameriškega gospodarstva
Po pisanju Der Spiegla je Obama naštel tudi pet nosilnih stebrov, na katerih naj bi ponovno zgradili ameriško gospodarstvo. To so nova pravila za Wall Street, investicije v izobraževanje, investicije v obnovljive vire energije in tehnologije, investicije v zdravstveni sistem in konsolidacija proračuna. V ta namen je kongres že sprejel rekordnih 3,5 bilijone ameriških dolarjev vreden budget.
Američani zaupajo Obami
Po zadnji raziskavi javnega mnenja, ki ga je opravil Gallupov institut, 71 odstotkov Američanov zaupa Obami, da bo ekonomsko situacijo primerno uredil.
Sicer pa je tudi predsednik Ameriške centralne banke - FED Ben Bernanke povedal, da so znaki, ki zbujajo upanje. Med drugim je navedel zadnje podatke o prodaji nepremičnin, gradnji stanovanj, potrošnji in prodaji novih avtomobilov. Čeprav je poudaril, da se ekonomija še vedno krči.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.