Na najbolj znani katoliški univerzi v ZDA Notre Dame v ameriški zvezni državi Indiani že vse od marca, ko je predsednik ZDA Barack Obama dobil povabilo, naj nagovori študente in prejme častno diplomo, poteka živahna razprava o upravičenosti povabila.
Skupina desetih duhovnikov, sicer pripadnikov reda Sv. Križ, ki je ustanovil univerzo, je v sredo v časopisu Notre Dame Observer izrazila nasprotovanje povabilu in pozvala vodstvo univerze, naj o tem še enkrat razmisli. Obamov obisk naj bi univerzo oddaljil od Katoliške cerkve.
Predsednik univerze, sicer prav tako duhovnik in član reda Sv. Križ, John Jenkins pa pravi, da univerza nikakor ne podpira vseh Obamovih političnih stališč. Toda njegov tiskovni predstavnik Dennis Brown je sporočil, da povabilo še velja.
Duhovniki, ki Obamovemu obisku nasprotujejo, opozarjajo, da je že povabilo ustvarilo razkol med univerzo in številnimi škofi, ki prav tako nasprotujejo temu, da bi imel Obama govor. Med njimi je tudi predsednik Ameriške škofovske konference, kardinal Chicaga Francis George. Nasprotniki Obamovega govora opozarjajo, da predsednik ZDA podpira pravico do splava in raziskave izvornih celic človeških zarodkov, zato ne bi smel govoriti katoliškim študentom.
Zagovorniki povabila pa pravijo, da ne bi smeli gledati le na eno vprašanje in Obamo obsojati zaradi njega, saj so njegove politike glede okolja, revščine in zdravstva povsem v skladu z nauki Katoliške cerkve.
Obama bo 17. maja tako deveti ameriški predsednik, ki je dobil častno diplomo univerze, in šesti po vrsti, ki je imel govor pred študenti, ko je zasedal položaj. Pred Obamo so bili to Dwight Eisenhower, Jimmy Carter, Ronald Reagan, George Bush starejši in George Bush mlajši.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.