"Kongres ima le dve nalogi. Sprejeti mora proračun in plačati račune. Če do ponedeljka ne sprejmejo proračuna, bodo zaprli vlado," je pojasnil ameriški predsednik Barack Obama in krivdo za vse prihodnje težave naprtil republikancem v predstavniškem domu, ker ga skušajo izsiljevati, naj v zameno za ukrepanje odpravi zdravstveno reformo.
Kongres mora do ponedeljka zvečer potrditi zakon o nadaljevanju začasnega financiranja dela vlade. Takrat se začne novo proračunsko leto. Proračuna kongres ni sprejel, poteče pa veljavnost staremu začasnemu zakonu. Sredi oktobra bodo ZDA prav tako prebile strop dovoljeni višini javnega dolga, kar bo imelo še hujše posledice kot zaprtje vlade.
"Za razliko od zadnjič, ko so grozili s tem, se sedaj niti več ne pretvarjajo, da jim gre za zmanjšanje proračunskega primanjkljaja. Tega bomo do konca leta znižali za polovico od tistega na začetku mojega prvega mandata. Republikanci v predstavniškem domu grozijo z zaprtjem vlade, če ne prekličem zdravstvene reforme. Naj ponovim, da se to ne bo zgodilo," je povedal Obama.
Republikancem je sporočil, da se je pripravljen pogajati za izboljšanje zakona, vendar skozi normalen demokratični proces, ne pa pod grožnjo zaprtja vlade. "Vem, da je veliko političnega nastopaštva, ampak to ima učinek na ljudi. Če zaprejo vlado, vojaki ne bodo pravočasno dobili svojih plač. Zvezna posojila za podeželje in drobno gospodarstvo se zamrznejo. Zaustavljene bodo ključne raziskave za reševanje življenj."
Še hujše posledice, če ne dvignejo meje javnega dolga
Zaprtje vlade bo po Obamovih besedah vrglo poleno pod noge gospodarskemu okrevanju, še hujše posledice pa bodo, če ne dvignejo meje javnega dolga. "Glasovati morajo za to, da finančno ministrstvo plača račune za že porabljen denar. To je veliko bolj nevarno ne le doma, ampak za ves svet. Niti ne vemo, kaj vse se lahko zgodi, saj še noben kongres ni tega storil. Zanesljivo pa se bo destabiliziralo celotno svetovno gospodarstvo, ker je Amerika temelj svetovnih investicij, dolar pa je rezervna valuta sveta. S tem se ne gre igrati," je posvaril Obama.
"Pripravljen sem se pogajati tudi o zadevah, ki ne bodo popularne v moji stranki. Vendar pa tega ne bom počel pod grožnjo miniranja celotne ekonomije. Ne gre za nobeno popuščanje ali delanje usluge meni. Nihče ne more groziti zaupanju v ZDA, škodovati ekonomiji in milijonom nedolžnih, samo zato, ker je tam nek zakon, s katerim se ne strinja," je dejal Obama in pripomnil, da republikanci zahtevajo med drugim tudi nižanje davkov za milijonarje, odpravo pravil za banke in onesnaževalce okolja ter druge stvari.
"Ne bom postavljal presedana zase in za bodoče predsednike. Kaj bi bilo, če bi imeli republikanskega predsednika, demokratski predsednik predstavniškega doma pa bi dvig meje javnega dolga pogojeval s povišanjem davkov za bogate, strožjim nadzorom nad orožjem ali še kakšnim ukrepom, ki ga želijo demokrati. Ali bi potem republikanci rekli, da je takšno obnašanje sprejemljivo? Ne moremo požgati hiše samo zato, ker ne gre vse po naši volji," je povedal Obama.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.