Nizozemsko vrhovno sodišče je danes razsodilo, da je nizozemska država odgovorna za smrt treh muslimanov v Srebrenici leta 1995. Sodišče je s tem pritrdilo prvostopenjski razsodbi. "Sodišče je potrdilo odločitev nižjega sodišča," je dejal sodnik Floris Bakels. Sorodniki žrtev so po izreku razsodbe zajokali in se objeli.
Končna odločitev v dolgotrajnem procesu pomeni, da bo lahko nekdanji prevajalec Združenih narodov Hasan Nuhanović od države zahteval odškodnino. Razsodba velja tudi za sorodnike električarja v bazi nizozemskim pripadnikov modrih čelad Riza Mustafića.
Iz vojaške baze so jih poslali v smrt
Prevajalec in sorodniki električarja so leta 2002 pred sodiščem tožili nizozemsko državo, saj so njihove družinske člane nizozemski pripadniki modrih čelad poslali iz vojaške baze v varovanem območju ZN in jih tako poslali v smrt, ki so jo zakrivili vojaški pripadniki bosanskih Srbov.
Srebrenica je bila leta 1995 pod zaščito nizozemskih pripadnikov sil ZN, 11. julija 1995 pa so jo zavzele vojaške enote bosanskih Srbov pod poveljstvom Ratka Mladića, ki so nato pobile okoli 8000 muslimanov. Sodnik je razsodil, da po padcu Srebrenice za pripadnike modrih čelad niso bil odgovorni Združeni narodi, pač pa nizozemska država.
Nizozemski pripadniki modrih čelad so Srebrenico, ki velja za najhujši genocid po drugi svetovni vojni v Evropi, bosanskim Srbom prepustili brez boja.
Mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International je v odzivu poudarila, da je skoraj dve desetletji po genocidu v Srebrenici to "prvič, da je bila kaka vlada pozvana k odgovornosti zaradi ravnanja svojih mirovnih sil pod mandatom ZN". "S sodbo nizozemskega vrhovnega sodišča je kristalno jasno, da so države lahko odgovorne za dejanja mednarodnih mirovnih sil," so poudarili.
Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Haagu je doslej zaradi Srebrenice vložilo obtožnico proti 19 osebam, sedem od njih so jih obsodili na dolgoletne zaporne kazni. Sodna procesa proti Mladiću in takratnemu političnemu voditelju bosanskih Srbov Radovanu Karadžiću še potekata.
Evropski parlament je leta 2009 11. julij razglasil za dan spomina na žrtve Srebrenice.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.