Gospod Tecco, odgovornost za napad je prevzela Al Kajda. Zakaj so španske oblasti, pa tudi mediji in javnost tako trdno prepričani, da je napade zakrivila ETA?

S. Tecco: Še včeraj nas je ministrstvo za notranje zadeve prepričevalo, da je bila za napadi ETA, na to so kazali različni elementi, eksploziv in drugo. Danes pa niso več tako prepričani. Najprej, zaradi ameriške izjave, drugič zaradi obsega samega napada, in tretjič, zaradi tega, ker vsi mislijo, da vlada prikriva določene informacije.
Z. Krunič: Jaz nisem tako prepričan, da gre za Eto. Namreč, vprašujem se, kaj bi ETA dosegla s takim dejanjem. Tudi način, kako je ETA izvajala dosedanje teroristične akcije, je bil popolnoma drugačen, kot je ta. ETA je doslej v glavnem napadala pripadnike establihsmenta, napadala je pripadnike obveščevalnih služb, policiste, vojake, ubila je prvega predsednika vlade Carrera Blanca leta 1973 in tako dalje. Ni toliko napadala nedolžne žrtve. ETA tudi ni izvajala napadov, ki bi imeli tako veliko število žrtev. V zadnjih treh letih naj bi ETA izvedla nekaj več kot sto napadov, v katerih je izgubilo življenje nekaj čez dvajset ljudi. Tukaj pa imamo v enem napadu skoraj 200 smrtnih žrtev. Zelo pomembno je tudi to, da je ETA obsodila to dejanje.
Gospod Krunič, kakšne priprave so potrebne za tako obsežen napad?

Z. Krunič: Priprave za takšno akcijo seveda morajo biti zelo obsežne. Od samega pridobivanja informacij o mestu napada, o analizi tega, kaj se bo doseglo s posledicami tega napada, nabave eksploziva in tako dalje.
Ga je po vašem mnenju lahko izvedla razmeroma tako majhna skupina, kot je Abu hafs al masri, ki je prevzela odgovornost?
Z. Krunič: Menim, da v tem primeru, ne gre toliko za vprašanje velikosti neke skupine. Za tako akcijo je dovolj majhna skupina profesionalcev ali pa ljudi, ki so strokovnjaki za te zadeve in potem tega ni tako težko izvesti.
Gospod Tecco, vladi verjetno bolj odgovarja, če reče, da so krivci ETA?
S. Tecco: Vladi to ustreza. Pri tem moramo tudi razumeti, da je celotna politična kampanja Aznarjeve stranke temeljila na uspehu v ekonomski politiki in boju proti Eti. Po drugi strani, pa je kampanja socialistične stranke temeljila na nasprotovanju Aznarjevi zunanji politiki, proti temu, da je podpiral Bushevo politiko na Bližnjem vzhodu. In temu je nasprotovalo tudi približno 90 odstotkov ljudi v Španiji. Zdaj pač nekateri pravijo, da če bi bile volitve zvečer po napadu, bi Aznarjeva stranka zmagala z večino, dan pozneje pa ne več. Nekateri tudi pravijo, da če je za napadi bila ETA, mora Aznar oditi, če ni bila, pa tudi.
Posledice napada so grozljive, skoraj 200 mrtvih, izredno velik pa je tudi psihološki učinek. Gospod Krunič, je to tisti pravi, končni cilj teroristov?
Z. Krunič: To je skoraj vedno končni cilj teroristov. Tudi v tem primeru teroristom ni bilo pomembno, da ubijejo neko določeno osebo, njihov cilj je bil ubiti čim več oseb in se zadržati v najbolj gledanih terminih medijev in na prvih straneh časopisov. Akcija se je zgodila včeraj, in lahko vidimo, da še danes o tem pišejo na prvih straneh časopisov, tudi na televiziji se o tem poroča v prvih minutah informativnih oddaj.
Je sploh mogoče preprečiti potem takšne napade?
Z. Krunič: Povedal bom znameniti stavek oziroma sporočilo, ki ga je sicer posredovala irska teroristična organizacija IRA, po neuspelem atentatu na tedanjo britansko ministrsko predsednico Margaret Thatcher, ki so ji takrat sporočili, "Vi potrebujete srečo vedno, mi pa samo enkrat". Varnostni organi so v javnost tudi že posredovali informacije, da so v zadnjem času uspeli preprečiti nekaj terorističnih napadov.
Gospdo Tecco, v nedeljo bodo v Španiji volitve. V kolikšni meri, če sploh, bo včerajšnja tragedija vplivala na izid volitev?
S. Tecco: Mislim, da bo zdaj največja polemika po volitvah. Bomo videli, kaj se bo dogajalo v nedeljo. Zdaj že lahko slišimo glasove, ki protestirajo, ker mislijo, da Aznar in njegov kandidat zlorabljata televizijo, kar so mi sporočili tudi kolegi v Španiji. Kaj se bo zgodilo v nedeljo, je zelo odvisno od informacij, ki bodo prišle na dan. Pa tudi od tega kakšno uslugo bo Aznarju delala Busheva vlada, saj s tem, ko trdijo, da je v ozadju napadov Al Kajda, delajo medvedjo uslugo svojemu najboljšemu prijatelju.