Skrivnost pogrešanega malezijskega letala MH370 si je v enem letu, kolikor danes mineva odkar je letalo izginilo z radarjev neznano kam, prislužila mesto med največjimi misteriji človeštva.
Svojci potnikov še vedno upajo, da bodo nekoč izvedeli, kaj se je zgodilo in predvsem kje, da se bodo lahko od svojih bližnjih na primeren način poslovili. Avstralske in malezijske oblasti zagotavljajo – iskali bomo naprej. Če do maja ne bomo uspešni, bomo ponovno analizirali vse podatke, obljubljajo.
A podatke pristojni analizirajo že vse leto. Danes so tako objavili 584 strani dolgo poročilo o primeru. To med drugim razkriva, da se je baterija oddajnika, ki bi naj sporočal lokacijo letala v primeru strmoglavljenja v morje, izpraznila že leto dni pred izginotjem letala.
Avtorji poročila sicer pravijo, da njihov cilj ni bilo iskanje krivcev, ampak zgolj analiza podatkov, ki bi lahko vodila v izboljšanje varnosti komercialnih letov.
Preiskovalci so se tako potopili v življenja članov posadke, njihovo zdravstveno stanje, finance in trening. Podrobno so pregledali podatke o tehničnih pregledih letala, popravilih, ki so bila opravljena in zapise o rednem vzdrževanju boeinga. Razen izpraznjene baterije niso našli ničesar.
Na izginulem letalu je bilo 239 ljudi. Iskanje trenutno poteka na območju, velikem 60.000 kvadratnih kilometrov, ki se razteza zahodno od Avstralije.
’Dokler ni neizpodbitnega dokaza, je upanje’
Izginotje letala je v letu dni poskrbelo za številne teorije zarote. Med tistimi, ki se z razdalje 12 mesecev zdi zelo neverjetna je teorija, da je letalo nekje pristalo – zasilno ali zaradi prisile. Kakšne motive pa bi v tem primeru imel skrivnostni ugrabitelj, ki celo leto ne bi sporočil svojih zahtev?
Gre za teorijo, ki so jo oblasti zavrgle, obupani svojci pa še ne. Med njimi je tudi 64-letni nepremičninski mogotec Wen Wan Cheng. Na krovu letala je bil njegov sin. Kot pravi, verjame, da je še vedno živ: "Dokler ni neizpodbitnega dokaza, je upanje."
A malezijske oblasti so prepričane, da so ostanki letala nekje na dnu oceana. Le da jim družine potnikov ne verjamejo. Svojci pravijo, da so vso kredibilnost v njihovih očeh izgubili z nespretnim posredovanjem informacij o preiskavi in s samim dejstvo, da leto po nesreči nimajo niti ene sledi o tem, kjer natančno je letalo. Številni svojci oblastem očitajo, da prikrivajo prave podatke, oblasti jim prosijo, naj ne verjamejo teorijam zarote.
Kljub temu tudi srečanje svojcev, ki so se danes zbrali v Kuala Lumpurju, ni minilo kot spominska slovesnost, ampak kot dan spomina s trohico na čudež, da morda pa le je nekje nekdo, ki je preživel.
Da družine potrebujejo jasen zaključek, se zavedajo tudi tisti, ki letalo iščejo. In to po mnenju vpletenih v operacijo iskanja tudi opravičuje ves čas in stroške. "Ne le družinam, tudi vsem, ki za prevoz uporabljajo letala, dolgujemo, da rešimo ta misterij," pravi avstralski premier Tony Abbott.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.