Ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) ima dovoljenje za nadzor praktično vseh vlad in držav na svetu, je poročal ameriški časnik Washington Post, ki je navajal zaupne dokumente. Iz nadzora je izvzeta četverica držav - Velika Britanija, Kanada, Avstralija in Nova Zelandija -, s katero da imajo ZDA "že dolgo dogovore o nevohunjenju".
Časnik je objavil dokument, ki vsebuje seznam 193 držav, vključena je tudi Slovenija, ki veljajo kot dovoljena tarča ameriškega nadzora. Poleg posameznih držav imajo pristojne ameriške službe pooblastilo tudi za vohunjenje v številnih organizacijah, vključno z Evropsko unijo, Mednarodnim denarnim skladom, Svetovno banko in Mednarodno agencijo za jedrsko energijo.
V vseh teh državah in organizacijah lahko NSA prestreza ne zgolj komunikacij svojih tarč temveč tudi katerekoli komunikacije o teh tarčah, piše časnik.
Uradno pooblastilo je odobrilo posebno sodišče za nadzor nad tujimi obveščevalci (Fisa) in je del dokumentov, ki jih je pridobil nekdanji sodelavec NSA Edward Snowden. Kot med drugim navaja, imajo ZDA "utemeljen interes za obveščevalne dejavnosti" v 193 državah.
Washington Post izpostavlja, da vse navedene države in organizacije niso nujno tarče vohunjenja NSA, ta je imela zgolj dovoljenje za nadzor. Kljub temu pa so lahko posledice za področje zasebnosti po navedbah zagovornikov državljanskih svoboščin zelo obsežne zaradi širokega spektra ljudi, ki so bili lahko vključeni v komunikacijo o tujih vladah, ki bi lahko zanimala ZDA, še piše časnik.
Gre za novo v vrsti številnih razkritij glede ameriškega programa nadzora, ki prihajajo na dan od lanskega poletja in za katerimi stoji Snowden. Med drugim je NSA prisluškovala tudi nemški kanclerki Angeli Merkel in drugim svetovnim voditeljem. Razkritja so zaostrila odnose med Washingtonom in Evropo ter tudi drugimi državami.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.