Ko bom prevzel poslanski mandat v Evropskem parlamentu, bom začel predsedniško kampanjo na Hrvaškem, je na današnji novinarski konferenci pred poslopjem muzeja sodobne umetnosti v Zagrebu napovedal nekdanji sodnik Mislav Kolakušić. Njegova neodvisna volilna lista je na nedeljskih evropskih volitvah z glasovi večinoma protestno usmerjenih hrvaških volivcev osvojila četrto mesto in pustila za seboj večino hrvaških parlamentarnih strank.
V Evropskem parlamentu namerava delovati kot neodvisen poslanec. Na vprašanje, kako bo uskladil obveznosti evropskega poslanca s predsedniško tekmo za Pantovčak, je odgovoril, da pri tem ne vidi nobenih težav.
Prepričan je, da bo zmagal na predsedniških volitvah na Hrvaškem, nato pa se bo posvetil še kampanji za parlamentarne volitve, ki bodo predvidoma jeseni 2020. Pričakuje, da bo ob veliki podpori volivcev zmagal tudi na parlamentarnih volitvah.
Kolakušić tudi ne vidi težav, da bi kot morebitni predsednik države vodil volilno kampanjo na parlamentarnih volitvah. Pojasnil je, da so tudi ostali politiki vsak dan v svojih kampanjah, ne glede na položaj. Načrtuje, da bo v primeru zmage na parlamentarnih volitvah ob položaju premierja prevzel tudi vodenje skupnega ministrstva za notranje zadeve in pravosodje, da bi se lahko popolnoma posvetil boju proti korupciji.
Novoizvoljeni evropski poslanec je dva dni pred evropskimi volitvami odstopil s položaja sodnika na zagrebškem sodišču za gospodarske zadeve. Danes je pojasnil, da se je za politično kariero odločil, ker je ocenil, da se bo samo na ta način lahko uspešno zoperstavil korupciji, ki jo je označil za rak hrvaške družbe.
Hrvaški politični komentatorji Kolakušiću napovedujejo usodo kratkotrajnih političnih zvezdnikov, kot sta bili stranki Hrvaški laburisti in Trajnostni razvoj Hrvaške (Orah), ki so po začetnih volilnih uspehih praktično izginili s hrvaške politične scene.
Za predsedniški stolček se bo potegovala tudi profesorica Katarina Peović
Kolakušić je trenutno drugi politik na Hrvaškem, ki je potrdil, da se bo potegoval za položaj predsednika republike, potem ko je vstop v predsedniško tekmo decembra lani napovedala kandidatka levičarske Delavske fronte in profesorica na reški univerzi Katarina Peović.
Pričakovati je, da bo svoje načrte glede kandidature za morebitni nov petletni predsedniški mandat kmalu razkrila sedanja hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović. Hrvaški mediji že skoraj leto dni kot morebitnega protikandidata Grabar-Kitarovićevi omenjajo bivšega premierja in šefa SDP Zorana Milanovića. Iz krogov blizu Milanovića je bilo neuradno slišati, da je njegova kandidatura odvisna od dogovora levice o njegovi skupni podpori.
Ker je hrvaška skrajna desnica razočarana zaradi Grabar-Kitarovićeve in njene podpore hrvaškemu premierju in predsedniku HDZ Andreju Plenkoviću, kot možnega predsedniškega kandidata omenjajo tudi hrvaškega narodnozabavnega pevca in doktorja ekonomije Miroslav Škoro, ki ima diplomatske izkušnje kot hrvaški konzul na Madžarskem. Leta 2008 je bil nekaj mesecev poslanec stranke HDZ, iz katere je potem razočaran izstopil. Znan je tudi kot krstni boter enega od sinov protislovnega pevca Marka Perkovića Thompsona.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.