V oporišču ameriških mornariških zračnih sil Pensacola na zahodu Floride je podporočnik savdske vojske, ki je bil v Pensacoli na šolanju, s pištolo ustrelil in ubil tri osebe. Še najmanj osem ljudi je bilo ranjenih, strelca pa je ubil šerifov pomočnik, ki se je med prvimi odzval na prijavo strelskega napada.
Streljanje se je začelo zgodaj zjutraj pred sedmo uro po krajevnem času. Policija je posredovala zelo hitro in zasedla oporišče z okoli sto intervencijskimi vozili. Čeprav gre za vojaško oporišče, pa v njem vsak vojak ne nosi orožja, ampak le tisti, ki so na uradni dolžnosti, ki to od njih zahteva.
Po doslej znanih informacijah sta se s strelcem soočila dva šerifova pomočnika, od katerih je bil eden potem ranjen v nogo, drugi pa v roko. Eden od njiju je uspel strelca ubiti. Motiv strelca še ni znan, a ker gre za Savdijca in muslimana, se avtomatično ugiba o morebitnem terorističnem motivu.
Televizija NBC je strelca identificirala kot podporočnika letalskih sil Savdske Arabije Mohameda Saeda Alšamranija. Ameriški predsednik Donald Trump pa je medtem tvitnil, da ga je poklical savdski kralj Salman in mu izrazil sožalje.
"Kralj je povedal, da je savdsko ljudstvo jezno zaradi barbarskega dejanja strelca in da ta oseba v ničemer ne predstavlja občutkov savdskega ljudstva, ki ima rado Američane," je tvitnil Trump, ki ima tesne osebne in poslovne odnose s savdskim vodstvom.
Floridski guverner Ron DeSantis je dejal, da motiv napada še preiskujejo, vendar takoj namignil, da bo moral Rijad odpreti denarnico. "Savdska Arabija mora izboljšati položaj žrtev. Ker je šlo za enega od njihovih, bodo tu nekaj dolžni," je izjavil republikanec.
Strelec je za napad uporabil pištolo, nasilje pa se je odvijalo v dveh nadstropjih zgradbe, kjer so učilnice za pilote. Natančno število žrtev še vedno ni povsem jasno. Ranjenih naj bi bilo po nekaterih podatkih celo 11 ljudi, od tega so trije mrtvi. K temu je potrebno prišteti še mrtvega strelca.
Leta 2013 je odmeval napad v mornariškem objektu v Washingtonu, v katerem je umrlo 12 ljudi, leta 2009 pa je odmeval napad v oporišču Fort Hood v Teksasu, ki je pustil za seboj 13 smrtnih žrtev. Sicer gre za že drugo streljanje v ameriških vojaških oporiščih v zadnjih dveh dneh. Vojak ameriške mornarice je včeraj streljal na delavce v vojaški bazi Pearl Harbor na Havajih. Pri tem je ubil dve osebi, na koncu pa je sodil še sebi.
Mornariška baza Pensacola sicer zaposluje 16 tisoč vojaškega in 7400 civilnega osebja. V oporišču prav tako živi več družin, je za CNN potrdil vojaški analitik admiral John Kirby.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.