Kot je znano, je novi-stari premier Mohamed Ghannouchi v ponedeljek predstavil novo vlado narodne enotnosti, v kateri pa so ostali številni ministri režima pobeglega predsednika Zina Ben Abidina Ben Alija. Že v torek so iz vlade protestno odstopili štirje novi ministri, ker je ključne položaje ohranila stara garda.
In ravno to moti tudi protestnike, ki poleg odstopa prehodne vlade želijo tudi prepoved delovanja Ben Alijeve stranke Demokratsko združenje za ustavo (RCD). "Ben Ali je odšel v Savdsko Arabijo. Tudi vlada bi morala oditi tja," so med drugim vzklikali protestniki in s tem spominjali na petkov nepričakovani odhod tunizijskega predsednika iz Tunizije.
Ghannouchi in začasni predsednik Fouad Mebazaa sta sicer v torek odstopila iz RCD. Uradni razlog je bil, da želita jasno ločiti državne organe od političnih strank. Stranka pa je nato iz svojih vrst izključila tudi Ben Alija.
Premier in ministri imajo zdaj nalogo, da državo vodijo do novih predsedniških in parlamentarnih volitev. Čaka jih prvo zasedanje, po navedbah ministra Nejiba Chebbija, ki prihaja iz vrst opozicije, pa bo glavna tema zasedanja vlade oblikovanje zakona o amnestiji, druga pa potrditev ločitve RCD od države.
Osvobodili 1800 zapornikov
Prehodna vlada je danes osvobodila 1800 zapornikov, je sporočilo pravosodno ministrstvo. To je bilo eno prvih dejanj nove vlade, sicer pa je novi-stari premier Mohamed Ghannouchi že v ponedeljek napovedal, da je vlada zavezana osvoboditvi vseh političnih zapornikov.
Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so sicer danes osvobodili le tiste zapornike, ki niso bili obsojeni na več kot šestmesečne zaporne kazni. Vlada pa naj bi načrtovala pripravo nove zakonodaje, na podlagi katere naj bi nato dejansko osvobodili vse politične zapornike.
Prav zakon o amnestiji naj bi bil po nekaterih informacijah prva tema ustanovnega zasedanja nove vlade, ki naj bi potekalo v četrtek.
Aretirali 33 članov družine strmoglavljenega predsednika
Po poročanju tunizijske televizije pa so aretirali 33 članov družine strmoglavljenega predsednika Ben Alija zaradi suma ''zločinov proti Tuniziji'', ob tem pa so pokazali tudi posnetke zaseženega zlata in nakita, ki so ga našli pri teh družinskih članih. ''Izvedli bomo preiskave in jih predali roki pravice,'' naj bi uradni vir povedal za televizijo.
Mednarodna bonitetna agencija Moody's je medtem zaradi politične in gospodarske negotovosti za eno stopnjo znižala bonitetno oceno za tunizijski državni dolg. Bonitetno oceno dolga je Moody's Tuniziji znižal z Baa2 na Baa3 in stabilno napoved spremenil v negativno, so sporočili z bonitetne agencije.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.