Tujina

'Nova hladna vojna v Evropi'

Varšava, 19. 02. 2007 14.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
7

Poljski premier Kaczynski in češki kolega Topolanek sta za postavitev protiraketnega ščita v njunih državah.

"Strinjava se, da se bosta obe državi najverjetneje sprva pozitivno odzvali na ameriški predlog in nato začeli s pogajanji," je poudaril češki premier Mirek Topolanek .

"Ruse bomo poskusili prepričati v očitno; ne gre za neposredno proti njim usmerjeno postavitev, to dokazujejo tudi tehnični parametri," je poudaril Kaczynski
"Ruse bomo poskusili prepričati v očitno; ne gre za neposredno proti njim usmerjeno postavitev, to dokazujejo tudi tehnični parametri," je poudaril Kaczynski FOTO: Reuters

Poljski premier Jaroslaw Kaczynski je dodal, da morebitni ščit ne bo usmerjen proti nobeni "normalni" državi, ampak le proti tistim, ki "nočejo sprejeti pravil modernega sveta". Kakršnikoli pomisleki, da naj bi ščit "spremenil ureditev" v Evropi, so zgolj nesporazum, je še dejal in dodal: "Ruse bomo poskusili prepričati v očitno; ne gre za neposredno proti njim usmerjeno postavitev, to dokazujejo tudi tehnični parametri."

Rusija je že zagrozila, da bo na območju blizu Poljske postavila rakete srednega dosega.
Rusija je že zagrozila, da bo na območju blizu Poljske postavila rakete srednega dosega. FOTO: Reuters


Postavitev le pod določenimi pogoji

Poljski premier je podporo postavitvi delov ameriškega protiraketnega ščita na Poljskem sicer izrazil že pred nekaj dnevi, vendar je hkrati poudaril, da bo do tega prišlo le pod določenimi pogoji. Po njegovem mnenju bi lahko namreč postavitev protiraketnega ščita Poljski prinesla določeno tveganje in bi imela svoje slabosti, vendar pa bi ob ustreznih pogojih lahko varnost države tudi izboljšala.

Rusija je že izrazila nasprotovanje nad postavitvijo desetih kopenskih baz na Poljskem in postavitvijo naprednega radarskega sistema, ki bi bil sposoben izslediti različne rakete, na češkem ozemlju. Načrt je za Rusijo še posebej problematičen, saj bi po njenem mnenju lahko ogrozil ravnovesje sil v Evropi. Kaczynski in Topolanek sta ostro zavrnila te kritike. Oba sta še poudarila, da bo raketni ščit omogočil zaščito vsem članicam NATA kot tudi ZDA. Rusija je že zagrozila, da bo na območju blizu Poljske postavila rakete srednega dosega.

Rusko-ameriškega spora glede ščita se je v pogovoru za današnjo izdajo nemškega časnika Handelsblatt dotaknil tudi nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier, ki je poudaril, da bi morale ZDA v pogovore o omenjenemu ščitu vključiti tudi Rusijo, saj bi se deli ščita nahajali v bližini ruskega ozemlja.

"Ker je območje, kjer naj bi postavili ščit, v bližini Rusije, bi morala biti ta že prej vključena v pogovore," je poudaril Steinmeier in dodal, da bi morali biti zaradi strateškega pomena projekta v pogovore vključeni tako posredno kot neposredno vpleteni akterji.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Vegos
20. 02. 2007 22.05
Razen mogoče kako zblojeno bitje, ki ne da prav veliko na fizično eksistenco...in takih je tudi nekaj ;)
Uroš S.
20. 02. 2007 22.01
Samozadostni rusi so se umaknili v prvi hladni vojni, pa so imeli mocnejso vojsko, pa se bodo tudi sedaj. Se bodo ze streznili, nihce noce jedrskega oblaka.
eBuddy
20. 02. 2007 07.28
se strinjam....in tudi putinov odziv na na ščit je bil na mestu.....
Vegos
19. 02. 2007 21.56
Res je, Rijo. Rusija je še vedno močna, čeprav ne izgleda tako.
Rijad Proši?
19. 02. 2007 21.28
jst mislim, da ne gre preveč Rusijo zajebavat, ker če sprovociramo, da na njihovih volitvah zmagajo ultra nacionalisti se bomo vsi evropejci tresli, to mi lahko verjamete.
Rijad Proši?
19. 02. 2007 16.23
Mislim, da Američani spet mal drek mešajo.
krtkoen
19. 02. 2007 14.58
A se spet grejo?! Skrbi me predvsem, da se tokrat ne bo izšlo kot se je prejšnja t.i. hladna vojna ...