
Ostale članice Varnostnega sveta so menile, da bi z novim ameriškim predlogom lahko ohranili mirovne misije ZN in hkrati integriteto Mednarodnega kazenskega sodišča, a le če bo Washington pristal na nadaljnje koncesije. V četrtek članice Varnostnega sveta niso prišle do končne rešitve, zato se bo razprava o tem vprašanju na sedežu svetovne organizacije v New Yorku nadaljevala danes.
Visoki ameriški diplomati v ZN so že zagotovili, da je zadnji ameriški predlog največ, kar lahko ZDA ponudijo. V predlogu, ki so ga ZDA predstavile v sredo, Američani ne zahtevajo več trajne imunitete pred Mednarodnim kazenskim sodiščem, pač pa enoletno, pri čemer se sklicujejo na 16. člen statuta Mednarodnega kazenskega sodišča, ki določa, da lahko Varnostni svet z resolucijo od sodišča za vsak primer posebej zahteva, da za 12 mesecev odloži preiskavo ali pregon zoper storilca, in da lahko takšno zahtevo obnovi.
ZDA so si za žrtev izsiljevanja v Varnostnem svetu izbrale mirovno operacijo ZN v BiH (UNMIBH). Varnostni svet bo o podaljšanju UNMIBH glasoval 15. julija, potem ko so se ZDA in druge članice VS preteklo sredo že drugič strinjale o začasnem podaljšanju misije.
Solana predlaga kompromisno rešitev
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana se je zavzel za kompromisno rešitev zapleta med ZDA in Evropo glede mednarodnega sodišča. "Številne države so podpisale in ratificirale Rimski statut, ki ustanavlja sodišče. Naši ameriški prijatelji bodo zagotovo razumeli, da obstajajo drugačni mehanizmi za zaščito njihovih državljanov," je dejal Solana.
Solana je še poudaril, da bi v primeru ameriškega umika iz mirovnih enot ZN v BiH delo misije prevzela EU.