V Grčiji se danes nadaljujejo prizadevanja za dogovor o varčevalnih ukrepih, ki naj bi ga v Atenah potrdila vladajoča koalicija. Premier Lukas Papademos se je popoldne sestal s predsedniki treh vladnih strank, da bi sprejeli varčevalni paket, kar od Grčije zahtevajo mednarodni posojilodajalci – EU in Mednarodni denarni sklad (IMF).
Kot se je izvedelo iz krogov vladajoče koalicije, so predsedniki treh strank preučili 50 strani dolg dokument, ki so ga v torek zvečer pripravili na pogovorih premierja Papademosa s predstavniki t. i. trojke – strokovnjaki EU, Evropske centralne banke in IMF. Dokument predstavlja "načrt novih ukrepov", ki jih od Grčije pričakujejo mednarodni posojilodajalci v zameno za drugi paket pomoči v vrednosti 130 milijard evrov.
Varčevalni ukrepi predvidevajo drastično krčenje sredstev v javnem sektorju in se med drugim nanašajo na zmanjšanje plač in pokojnin ter zmanjšanje števila delovnih mest. Sindikati so se na zahteve trojke odzvali z ogorčenjem in v torek pripravili 24-urno stavko zaposlenih v javnem sektorju.
Zdaj morajo predlagani načrt varčevalnih ukrepov potrditi še tri koalicijske stranke – socialisti, konservativci in nacionalistična stranka Laos.
Sicer pa Grčija ob pogovorih s trojko vodi tudi pogajanja z zasebnimi upniki, s katerimi se pogaja o 50-odstotnem odpisu dolga. Ti pogovori so bili v torek po besedah predstavnika inštituta za mednarodne finance (IIF), ki se pogaja v imenu finančnih ustanov, "produktivni".
Grčijo že od maja 2010 nad gladino drži 110 milijard evrov vredno posojilo držav z evrom in IMF. Kmalu je postalo jasno, da omenjeni znesek ne bo zadostoval, zato so se evropski voditelji oktobra lani načelno dogovorili o novem, 130 milijard evrov vrednem paketu pomoči.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.