Medtem ko se številne države po svetu soočajo z neprijetnostmi zaradi objave ameriških diplomatskih depeš na WikiLeaksu in v medijih, so kitajske oblasti dostop do omenjene spletne strani kar blokirale. Zakaj so se v Pekingu odločili za ta korak, uradno ni znano.
Nekateri dokumenti vsebujejo tudi informacije v zvezi s Kitajsko. Tako naj bi eden od njih dokazoval, da zavezništvo med Pekingom in Severno Korejo ni zelo trdno, pa tudi, da bi bila Kitajska pripravljena sprejeti združitev Korej pod Seulom.
Ameriški kongres pa naj bi po razkritju sprejel zakon, ki bo zaposlenim v najbolj občutljivih vladnih službah omogočil, da bodo poročali o korupciji in drugih nepravilnostih. Tako jim ne bi bilo treba razkrivati tovrstnih informacij zunanjim organizacijam, kar je nezakonito. Na ta način želijo ameriške oblasti preprečiti uhajanje zaupnih informacij in ustaviti njihova razkritja na spletnih straneh, kakršna je WikiLeaks. Hkrati bi z zakonom zaščitili zaposlene, ki zdaj tvegajo, da bodo, če bodo poročali o nepravilnostih, ob službo, in se zato raje zatečejo o organizacijam, kot je WikiLeaks. Ameriški senat naj bi zakon potrdil še ta teden, nato bo sledil postopek v predstavniškem domu, ki naj bi bil prav tako zelo kratek.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.