Številne nevladne organizacije nasprotujejo podpisu kodeksa ravnanja pri reševanju migrantov in beguncev v Sredozemskem morju, kar zahteva italijanska vlada, da bi ladjam z migranti še naprej dovolila pristajanje v italijanskih pristaniščih.
"Pomorska pravila so osrednje vprašanje, nimamo zadostnih zagotovil glede nošenja orožja policistov na naših plovilih," je po zadnjem dnevu pogajanj predstavnikov nevladnih organizacij z italijansko vlado povedal vodja misije Zdravnikov brez meja v Italiji Tommaso Fabbri.
Fabbri je še izpostavil, da niso policisti temveč zdravniki. Kot je dejal, bodo na podlagi pomorskega mednarodnega prava še naprej reševali ljudi, tako kot doslej, da pa bodo odprti za nadzor.
Pravilnik o kodeksu ravnanja bomo podpisali samo, če bo prispeval k večji učinkovitosti dela in večji varnosti beguncev in migrantov, pa je dejal tiskovni predstavnik nevladne organizacije Jugend Rettet, ki prav tako ni podpisala kodeksa.
Podpis kodeksa so potrdile tri nevladne organizacije - Save the children, Moas in Proactiva Open Arms. Generalni direktor nevladne organizacije Save the Children Valerio Neri je odločitev utemeljil s tem, da želijo s transparentnostjo zagotoviti nadaljevanje operacije reševanja.
Zakaj kodeks?
Italijanske oblasti nevladnim organizacijam očitajo, da s svojim delovanjem prispevajo k navalu migrantov na italijansko obalo. Ladjam nevladnih organizacij, ki v Sredozemlju opravijo okoli tretjino reševalnih akcij migrantov, želijo prepovedati uporabo oddajnikov ali svetlobnih signalov za sporočanje svoje lokacije, saj tako tihotapci vedo, kam naj pošljejo svoje čolne, da bodo migrante z njih rešili nevladniki in jih odpeljali na obale EU. Prav tako jim želijo prepovedati reševanje v libijskih teritorialnih vodah in to, da migrante sredi morja premestijo na svoje ladje in odpeljejo na obalo. Prav tako bi morala ta plovila odslej dovoliti, da jih spremlja policija in aretira tihotapce ljudi.
Oblasti so namreč prepričane, da nevladne organizacije s svojim delom preveč olajšajo delo tihotapcev in jim omogočajo, da ti niti ne zapustijo libijskih voda, s tem pa se zmanjša možnost, da bi jih kadar koli ujeli in preganjali pred sodiščem. Odsotnost sankcij na eni strani, naj bi bila voda na mlin tihotapskega posla, na drugi strani pa naj bi migranti, ki lahko skoraj zagotovo računajo na rešitev, raje odhajali na nevarno pot kot bi sicer. Nevladne organizacije ocenjujejo, da sklicevanje na te argumente ne more pretehtati, ko so na drugi strani človeška življenja, zato italijanske načrte ocenjujejo kot nehumane.
Ladje organizacij, ki teh pravil ne bi upoštevale, namreč ne bi smele pristajati v italijanskih pristaniščih, a organizacije opozarjajo, da alternativnih pristanišč pravzaprav ni.
Visoke številke migrantov
Italija gosti že okoli 200.000 migrantov. Nastanitvene kapacitete so polne, zato naraščata tako jeza migrantov kot jeza domačinov. Pritisk migrantov na meje EU se sicer znova krepi. V Italijo je letos prišlo že več kot 85.000 migrantov, večinoma iz afriških držav. Samo maja je prišlo 25.000 ljudi in le pretekli konec tedna več kot 7.000.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.