
V Italiji so že v sredo zabeležili temperaturo do 35, v Catanii pa do 37 stopinj Celzija. Vremenski strokovnjaki opozarjajo, da bi lahko temperature že v petek dosegle 40 stopinj Celzija. Vročinski val je tudi močno povečal porabo elektrike. Tako so v sredo zabeležili letni rekord s porabo 54.000 megavatov elektrike. Močno povečano porabo energije namreč povzročajo množične namestitve klimatskih naprav in ventilatorjev, vendar po navedbah italijanske vlade zaenkrat še ni nevarnosti izpadov elektrike.
Italijansko ministrstvo za zdravstvo je občine pozvalo, naj sestavijo sezname zdravstveno oslabljenih oseb, za katere je potrebno v vročih mesecih še posebno skrbeti. Večinoma gre za starejše in bolnike z boleznimi ožilja in dihal. "Želimo preprečiti, da bi letos spet prišlo do 8.000 žrtev vročinskega vala. Toliko smrti zaradi vročine smo namreč zabeležili leta 2003," je pojasnila ministrica za zdravstvo Livia Turco.
Tudi na Hrvaškem so namerili izredno visoke temperature, od 32 do 37 stopinj Celzija. V minulih dneh so zaradi zdravstvenih težav, povezanih z visokimi temperaturami, v Kliničnem centru v Osijeku dnevno sprejeli okoli sto pacientov. Po besedah vodje nevrološkega oddelka je zaskrbljujoče predvsem večje število možganskih kapi pri mladih ljudeh. V zadnjih dneh so imeli od šest do 12 takih primerov, od katerih so se najmanj trije končali s smrtjo. Na oddelku imajo na primer pacientko, staro 84 let, in 11-letnega otroka.
Vročinski val po Balkanu je v Romuniji v zadnjih dveh dneh zahteval 19 življenj. Zaradi visokih temperatur, ki so segale do 35 stopinj Celzija, je v Bukarešti umrlo 14 ljudi, starih od 23 do 70 let, štirje so umrli v mestu Braila na vzhodu države, eden pa v mestu Calarasi na jugu Romunije. Vremenoslovci medtem svarijo, da bi se temperature ta konec tedna lahko dvignile na 40 stopinj Celzija.
Zaradi neučinkovitih preventivnih ukrepov je romunski premier Calin Popescu Tariceanu zagrozil, da bi lahko odpustil predstavnike lokalnih pristojnih oblasti. Do njegovega opozorila je prišlo po očitkih opozicije, da vlada ni storila dovolj, da bi preprečila smrt več deset ljudi in več milijard škode, ki so jih v zadnjih letih povzročile slabe vremenske razmere, kot so vročinski valovi, poplave in suša.
Sicer pa so romunske oblasti tokrat postavile okoli 66 šotorov za nudenje prve pomoči v večjih mestih, delili pa so tudi steklenice vode. V 23 regijah na jugu države so zaradi vročine v pripravljenosti, ministrstvo za zdravje pa opozarja, naj se starejši in ljudje z zdravstvenimi težavami ne zadržujejo na prostem. Medtem so tudi v Bolgariji in Srbiji namerili izredno visoke temperature, od 32 do 37 stopinj Celzija.
Nemškim potnikom, ki so v teh dneh želeli na počitnice, pa medtem težave povzročajo vročinske nevihte s hudimi nalivi. Na frankfurtskem letališču so odpovedali 170 letov, zato je več sto potnikov obtičalo na tleh. Podobne težave so imeli v avstrijski prestolnici, kjer so za 35 minut odpovedali vse lete. Dunaj je namreč zajelo neurje s sunkovitim vetrom, ki je odnašal strehe hiš in ruval drevesa. Eno je padlo na 60-letno žensko, ki je bila na kraju nesreče mrtva. Zaradi sunkov vetra pa se je prevrnil tudi nek žerjav, njegovemu upravljavcu niso mogli pomagati. Tudi okolico Salzburga je v noči na četrtek prizadelo hudo neurje, ki je povzročilo veliko škode v kmetijstvu. Močno deževje je namreč povzročilo poplave, posledice neurja pa je odstranjevalo 35 gasilcev in 776 drugih ljudi.
Vročina je zajela tudi Slovenijo. Več o tem ...
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.