
Vodja kurdskih upornikov Abdulah Oecalan v Turčiji ni bil deležen pravičnega sojenja, je ugotovilo Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu.
Turčija je po mnenju sodišča med drugim kršila mednarodno pravo, ko mu je odrekla pravico do svobodnega in poštenega sojenja in mu po aretaciji onemogočila stike z zagovorniki. Odločitev sodišča pomeni pritisk na Ankaro, da ponoviti sodni proces proti najbolj znanemu turškemu zaporniku.
Sodišče je odločitev sprejelo z 11 glasovi v prid odločitve in šestimi glasovi proti, da Oecalanu niso sodili na neodvisnem in nepristranskem sodišču, soglasno pa so sprejeli odločitev, da ga po aretaciji niso nemudoma pripeljali pred sodnika ter da njegovi odvetniki niso imeli dovolj časa, da bi pripravili njegovo obrambo.
Dokončna odločitev sodišča
"To ni odločitev, kakršno smo želeli," je povedal predstavnik vladajoče turške stranke Stranka za pravico in razvoj (AKP) Sadulah Ergin. Odločitev sodišča je dokončna in se nanjo ne morejo pritožiti, sicer pa jo mora potrditi še sam Svet, ki bo potem lahko Turčiji naložil naj popravi krivico.
Tožilec v Oecalanovem primeru Talat Salk je po objavi odločitve sodišča v pogovoru dejal, da se ne strinja z utemeljitvijo. "Če bi mu ponovno sodili, bi bil obsojen na isti način, nič se ne bi spremenilo. Ponovno sojenje pa bi po drugi strani sprožilo velike proteste, kar bi morali imeti v mislih," je dejal Salk.
Dosmrtna ječa
Oecalan, vodja Delavske stranke Kurdistana (PKK), na otoku Imrali prestaja dosmrtno zaporno kazen. Aretirali so ga leta 1999 in ga zaradi gverilske vojne za avtonomijo jugovzhodnega dela Turčije, ki je zahtevala okoli 37.000 smrtnih žrtev, najprej obsodili na smrtno kazen, nato pa so njegovo kazen spremenili v dosmrtno ječo.