Bližnjevzhodna četverica, v kateri sodelujejo Evropska unija, Združene države, Rusija in Združeni narodi, je obsodila odločitev Izraela, da v vzhodnem Jeruzalemu zgradi 1600 novih stanovanj za judovske naseljence. Obsodba je nenavadno ostra.
Četverica je v izjavi, objavljeni na sedežu Združenih narodov v New Yorku, dodala, da enostranska dejanja katere koli strani ne smejo vplivati na načrtovana pogajanja med Izraelci in Palestinci. Poudarila je tudi, da takšnih korakov mednarodna skupnost ne bo priznala.
Četverica, ki se bo 19. marca v Moskvi sešla na visoki ravni, je še sporočila, da bo še naprej tesno spremljala razvoj dogodkov v vzhodnem Jeruzalemu. Ponovila je tudi, da je mir na Bližnjem vzhodu in vzpostavitev neodvisne, sklenjene in za življenje sposobne palestinske države v temeljnem interesu sprtih strani, vseh držav v regiji in mednarodne skupnosti.
Izrael je v torek, med obiskom ameriškega podpredsednika Joeja Bidna, napovedal, da bo v vzhodnem Jeruzalem, kjer pretežno živijo Arabci, zgradil 1600 novih domov za judovske naseljence. Izrael je vzhodni Jeruzalem priključil med šestdnevno vojno leta 1967, česar ni mednarodna skupnost nikoli priznala. Palestinci si vzhodni Jeruzalem želijo za prestolnico svoje prihodnje države.
V judovski državi so pozneje obžalovali, da so novico povedali ob "nesrečnem trenutku" in da se gradnja ne bo začela še več let, Biden pa je sporočil, da to obžalovanje ceni. Kljub temu se je v petek za oster protest odločila ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton. Po telefonu je namreč poklicala izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja in mu dejala, da gre za "izjemno negativen signal glede izraelskega pristopa v dvostranskih odnosih", ki je bil v nasprotju "z duhom obiska ameriškega podpredsednika", so sporočili iz State Departmenta. Napoved gradnje novih naseljenskih stanovanj, "prav na dan, ko je bil na obisku podpredsednik, je bila žaljiva", pa je Clintonova povedala za televizijo CNN.
Palestinske oblasti so nenavadno oster odziv na gradnjo naseljenskih stanovanj v vzhodnem Jeruzalemu pozdravile. Njihov glavni pogajalec Saeb Erekat je ob tem izrazil upanje, da bodo ta stališča postala zavezujoča in da se bo Izrael odpovedal odločitvam v zvezi z gradnjo oz. širjenjem judovskih naselbin.
Gradnjo novih naseljenskih domov so že pred tem obsodili EU, ZN in Rusija. To bo tudi tema na srečanju bližnjevzhodne četverice prihodnji petek, ki se je bodo med drugim udeležili Clintonova, generalni sekretar ZN Ban Ki Mun in visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.