Norveška nizkocenovna letalska družba Norwegian Air Shuttle je po torkovem strmoglavljenju airbusa A320 nemške družbe Germanwings s 150 ljudmi, ki naj bi ga namerno povzročil kopilot, danes spremenila pravila v pilotski kabini. Poslej bosta morala biti v pilotski kabini iz varnostnih razlogov vedno dva človeka, je sporočila družba.
"Ko bo eden od pilotov zapustil pilotsko kabino, bo moral iti tja eden od članov kabinskega osebja," je pojasnil predstavnik norveške letalske družbe Thomas Hesthammer.
Družba je to odločitev sprejela po tem, ko je francosko tožilstvo sporočilo, da so na podlagi podatkov iz črne skrinjice strmoglavljenega letala ugotovili, da je šel kapitan letala pred strmoglavljenjem na stranišče, kopilot pa mu ni hotel odpreti vrat, da bi se vrnil v pilotsko kabino. Kopilot se je medtem začel spuščati z letalom, kot da bi pristajal, čeprav v bližini ni bilo nobenega letališča. Pilot in kabinsko osebje so skušali v kabino vdreti zadnjih nekaj minutah leta, a jim ni uspelo.
Za enako potezo so se odločili tudi pri britanskem nizkocenovniku EasyJetu. V Veliki Britaniji je namreč Agencija za varnost v letalskem prometu vse letalske družbe pozvala, naj preverijo svoje protokole med letom in uvedejo morebitne spremembe. Na Otoku sicer izvajajo redna preverjanja usposobljenosti in zdravstvenega stanja pilotov, poroča BBC, med vsakim rednim zdravniškim pregledom pa piloti opravijo tudi psihološki test.
'Rešitev so trije piloti'
Oglasil pa se je tudi Ewan Wilson, soavtor knjige o izginotju letala Malaysia Airlines MH370, v kateri trdi, da je tudi tu krivec pilot, ki da je delal samomor. Kot pravi Wilson, bi se "samomorilskim pilotom" izognili tako, da bi uvedli obvezno tri pilote v pilotski kabini. "Če bi bil tretji pilot obvezen, bi bila v pilotski kabini vedno vsaj dva človeka. Tako bi izredno zmanjšali možnost tako samomorov kot terorističnih napadov," je prepričan Wilson, ki se je sam sicer znašel v kazenskem postopku zaradi propada novozelanskega letalskega nizkocenovnika Kiwi Travel International Airlines, poroča Newsweek.
"Dober primer je z Japonske leta 1982, ko je pilot s psihičnimi težavami hotel strmoglaviti letalo, pa sta ga obvladala dva kopilota. Letalo je sicer trdo pristalo in nekaj ljudi je umrlo, a vseeno so se izognili še večji tragediji," še pravi.
Hkrati se Wilson ne slepi in pravi, da se to najverjetneje ne bo zgodilo, saj vse družbe varčujejo. A tudi družbam bi moralo biti pomembno, da svoje potnike varno pripeljejo na cilj, opozarja.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.