"Če bo Nato čakal še teden dni, v Misrati ne bo nikogar več," je dejal poveljnik uporniških sil Abdelfatah Junis. Dodal je, da bi Nato lahko že pred dnevi odpravil blokado mesta. "A razen občasnega bombardiranja niso naredili nič," je dejal.
Po navedbah zdravnikov je v Misrati, ki jo Gadafijeve sile obkrožajo že 40 dni, prejšnji teden umrlo 200 ljudi, v zadnjih dneh pa naj bi se število še povečalo.
Libijski uporniki nimajo razloga za pomanjkanje zaupanja v podporo Nata, je danes sporočil namestnik komandirja zavezniških operacij v Libiji. Kontraadmiral Russel Harding je povedal, da je ''libijski prostor velik okoli 800 milj in v vsem tem zračnem prostoru prevladujemo, zato mogoče, in ne kritiziram nikogar, na enem ali dveh območjih, če nas ne slišijo ali vidijo, razumem, da lahko to pripelje do pomanjkanja zaupanja. Vendar vam lahko zagotovim, da vsako uro vsakega dne nadzorujemo, kaj se dogaja v Libiji, in da varujemo civiliste,'' je dodal.
Poveljnik Natovih operacij, general Mark van Uhm je po drugi strani zatrdil, da delajo vse, da bi zaščitili civiliste v mestu. Dodal je, da imajo informacije, da so po mestu razkropljeni tanki, ljudi pa uporabljajo za živi ščit, da bi preprečili, da bi Natova letala napadla določene cilje.
Namestnik libijskega zunanjega ministra Kaled Kaim je na novinarski konferenci v torek zvečer sicer zatrdil, da se je pripravljen z uporniki pogajati o reformah, če bodo ti položili orožje. Dejal je, da bi pogajanja potekala pod nadzorom Afriške unije in ZN, da "v zvezi z njim ne bi bilo nobenih dvomov".
Gadafi pisal Obami
Gadafi je danes ameriškemu predsedniku Baracku Obami poslal sporočilo, povod za to pa je bil umik ameriških letal iz vojaške operacije v Libiji, poroča libijska tiskovna agencija Jana. "Vodja revolucije (Gadafi) je v sredo poslal sporočilo ameriškemu predsedniku Baracku Obami, potem ko so se ZDA umaknile iz agresivne kolonialistične koalicije, ki je na križarskem pohodu proti Libiji," je poročala agencija, ki vsebine Gadafijevega pisma ni razkrila.
Ameriška tiskovna agencija AP je pozneje razkrila, da je Gadafi Obamo v zmedenem, tri strani dolgem pismu pozval, naj ustavi "nepravično vojno", ki poteka v Libiji pod poveljstvom zveze Nato. To naj bi storil v imenu miru na svetu ter prijateljstva med ZDA in Libijo, Obama pa naj bi bil človek z dovolj poguma, da razveljavi napačne akcije.
Kot je še zapisal Gadafi, je mednarodno vojaško posredovanje Libijo prizadelo "bolj moralno kot fizično". Ponovil je tudi trditve, da so njegovi nasprotniki v resnici pripadniki teroristične mreže Al Kaida. V pismu, polnem slovničnih napak, sledi še vrsta takšnih in drugačnih pritožb in obtožb, hkrati pa Gadafi piše, da Obami ničesar ne zameri in mu želi zmago na predsedniških volitvah leta 2012.
Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je danes potrdil prejem pisma in tudi to, da ne gre za prvo Gadafijevo pismo, hkrati pa ocenil, da bodo o Gadafiju sodili na osnovi njegovih dejanj in ne besed. Kot je poudaril, je Obama že pred tedni jasno povedal, da se bo posredovanje končalo, ko bodo Gadafijeve sile prenehale napadati civiliste.
Ameriška vojska je v ponedeljek umaknila svoja bojna letala iz mednarodne operacije v Libiji. To je nameravala storiti že minuli konec tedna, a je na prošnjo zveze Nato podaljšala misijo za 48 ur. ZDA sicer še vedno razmišljajo, ali naj libijski nacionalni svet pod vodstvom upornikov priznajo kot legitimno libijsko vlado, kar so že storili Francija, Italija in Katar.
Danska imenovala svojega odposlanca
Danska pa je danes imenovala posebnega odposlanca v utrdbi libijskih upornikov Bengaziju. Kot je pojasnila zunanja ministrica Lene Espersen, so se za ta korak odločili, ker želijo razširiti stike z nacionalnim svetom, da bi izvedeli več o njegovem delu in načrtih.
Danski posebni odposlanec bo v Bengazi odpotoval v čim krajšem času. Danska trenutno nima svojega veleposlanika v Tripoliju in Libijo pokriva iz Kaira.
Libijska vlada z novim zunanjim ministrom
Libijska vlada je medtem imenovala novega zunanjega ministra, potem ko je dosedanji Musa Kusa prejšnji teden prebegnil na Zahod. Ministrski položaj je zasedel dosedanji namestnik za evropske zadeve Abdelati Obeidi, ki je v preteklosti sodeloval v pogajanjih o normalizaciji odnosov med Libijo in evropskimi državami.
Tožilec Mednarodnega kazenskega sodišča Luis Moreno-Ocampo pa je dejal, da poboji civilistov v Libiji sledijo vnaprej pripravljenemu načrtu libijskega voditelja Gadafija. Povedal je, da imajo dokaze, da se je Gadafi začel pripravljati že pred začetkom upora, ko so izbruhnili nemiri v sosednji Tuniziji.
Moreno-Ocampo je v začetku marca povedal, da sodišče preiskuje Gadafija, tri njegove sinove ter druge člane režima zaradi zločinov proti človečnosti.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.