V deželi Molise v južni Italiji, ki jo je včeraj prizadel tragičen potres, v katerem je življenje izgubilo 29 ljudi, med njimi 25 otrok, so se popoldne tla ponovno zatresla. Prvi sunek je bil moči 5,3, drugi pa 4,1 stopnje po Richterju. Žarišče potresa je bilo znova na območju Campobassa. Potres pa so čutili tudi na območju Neaplja in Rima.
Večina žrtev četrtkovega potresa so otroci
Včerajšnji potres je najbolj prizadel vas San Giuliano di Puglia, kjer se je zrušila streha tamkajšnje osnovne šole in vrtca. Zasutih je bilo okoli 62 ljudi, od tega 54 otrok. Doslej so izpod ruševin rešili 34 ljudi, nekaj otrok pa je huje ranjenih. Med mrtvimi je 25 otrok in dve učiteljici, v svojih hišah v vasi pa sta umrli še dve ženski. Reševalci so tako pod ruševinami našli še zadnjega pogrešanega. Brez strehe nad glavo pa je ostalo okoli 3500 ljudi.
Zdravniki iz bolnišnice v mestu Bari so medtem sporočili, da sta dva otroka, ki sta bila ranjena med tragičnim potresom, v katerem so se porušila vsa nadstropja šole, v kritičnem stanju.

Na območju Campobassa je nastala tudi velika gmotna škoda, saj je poškodovanih 70 odstotkov hiš, brez strehe nad glavo pa je ostalo 3500 ljudi. Potres je poškodoval tudi električno in telefonsko infrastrukturo. Na območju so razglasili izredne razmere.
Mediji in prebivalci kritizirajo odgovorne
Po včerajšnjem potresu so se v italijanski medijih okrepile kritike na račun reševalnih ekip, saj naj bi med njimi ob vesti o potresu najprej zavladala kaos in zmedenost. Nekatera gasilska vozila niso imela dovolj goriva, da bi se pripeljala do šole. Pred odprtjem šole je v četrtek sicer posvaril lokalni župnik, saj je kraj že v noči na četrtek prizadel manjši predpotresni sunek. Sama šola pa ni bila potresno varna, čeprav so 50 let staro poslopje pred leti temeljito obnovili.

Po poročanju časnika Corriera della Serra so se odgovorni dragoceni čas porabili na prepire, namesto da bi hitro ravnali. Reševalce pa so Kritike so padle tudi na račun reševalcev, ki so na kraj nesreče prišli šele eno uro po potresu, ki so najprej odhiteli v napačno vas.
Italijanski premier Silvio Berlusconi, ki je na kraj nesreče priletel s helikopterjem, je po ogledu dejal, da gre za veliko tragedijo. Napovedal je preiskavo in dodal, da morajo biti "odgovorni kaznovani".
V Italijo prihajajo izrazi sožalja
Iz vseh koncev sveta pa v Italijo še naprej prihajajo izrazi sožalja ob tragičnem potresu. Med prvimi so sožalne brzojavke poslali slovenski vodilni politiki. Žalost in sočutje s svojci žrtev potresa so izrekli še predsednik Evropske komisije Romano Prodi, Svet Evrope, nemški kancler Gerhard Schröder, pa tudi Velika Britanija in Hrvaška.
Posebno misel za mrtve in druge prizadete v potresu je med današnjo slovesno mašo ob prazniku Vseh svetih izrekel tudi papež Janez Pavel II.
Potresni sunek na Siciliji

Na območju Palerma na Siciliji pa so danes zabeležili potresni sunek 3,7 stopnje po Richterjevi lestvici, je sporočil italijanski institut za geofiziko in vulkanologijo. Po prvih podatkih potresni sunek, katerega epicenter je bil na odprtem morju ob obali Palerma, ni terjal smrtnih žrtev ali gmotne škode.
Potres 4,3 stopnje po Richterjevi lestvici je sicer v torek prizadel tudi območje Catanie na severovzhodu Sicilije, kjer je v nedeljo začel bruhati vulkan Etna. Potres ni terjal smrtnih žrtev, je pa zaradi njega kakih tisoč ljudi ostalo brez strehe nad glavo. Vulkan Etna pa se po slabem tednu mirovanja počasi umirja.