Iskanje preživelih na Haitiju je končano, toda nekateri reševalci se očitno ne dajo. Tiskovna agencija Reuters poroča, da je skupina mednarodnih reševalcev pod ruševinami hotela v prestolnici odkrila 24-letnika. Mladenič je dehidriran, drugače pa naj bi hitro okreval. Pod ruševinami je preživel kar 11 dni, reševalcem pa naj bi povedal, da naj bi bilo pod kupom ruševin še pet ljudi. Reševalci hitijo z delom, saj so od oblasti prejeli ukaz, naj prenehajo z iskanjem in reševanjem preživelih. 24-letnika je rešila skupina francoskih, grških in ameriških reševalcev.
Sinoči, deset dni po potresu, so reševalne ekipe pod ruševinami v prestolnici našle še živo 84-letnico. Žensko so prepeljali v bolnišnico, kjer se bori za življenje. V veliko boljšem stanju je 22-letnik, ki so ga isti dan našli izraelski reševalci. Najverjetneje si bo povsem opomogel.
"Upanje ugaša, čeprav bi še lahko doživeli čudeže," je po njuni rešitvi dejala predstavnica Združenih narodov Elizabeth Byrs. Prioriteta je zdaj iskanje trupel in pomoč ranjencem in brezdomcem. Združeni narodi bodo še povečali napore pri razdeljevanju pomoči v mestih Port au Prince, Jacmel in Leogane, prav tako pa tudi v drugih prizadetih območjih države, je še napovedala Byrsova. Na porušenem otoku bodo ostali tudi reševalci z opremo za dvigovanje težkih predmetov, ki bodo pomagali pri umikanju ruševin.
Črna statistika
Haitijske oblasti so sporočile, da so doslej izpod ruševin potegnili kar 120 tisoč žrtev. Uradno število mrtvih je s tem močno naraslo, predvidevajo pa, da jih bo še nekaj deset tisoč več. "Doslej smo našli že 120.000 trupel, tistih, ki so jih pobrali sorodniki, pa niti ne štejemo. Zdaj bomo šli od mrtvašnice do mrtvašnice in še tam prešteli mrtve. Najbrž jih bo še nekaj deset tisoč,“ je povedala ministrica Marie-Laurence Jocelyn Lassegue. Bojijo se, da je v katastrofalnem potresu ugasnilo kar 200 tisoč življenj.
Več kot 75.000 umrlih so že pokopali v množične grobove, še vedno pa je na ulicah veliko trupel.
Banke in trgovine se odpirajo
V prestolnici Port au Prince se življenje vsaj do določene mere normalizira. Odprle so se banke in trgovine, po mestu vozijo avtobusi. Kljub temu mnogi meščani še vedno zapuščajo opustošene predele. Vlada je začela postavljati šotore, v katere bodo naselili še okoli 400.000 ljudi. Tako bodo poskušali omejiti širjenje bolezni, ki so že začele razsajati po glavnem mestu. Za zdaj si je streho nad glavo v šotorih poiskalo že več kot 600.000 ljudi.
Kar tri milijone ljudi je ranjenih ali brez strehe nad glavo in nujno potrebujejo hrano, pijačo in zdravila. Razdeljevanje pomoči pa ne poteka gladko. Haitijski premier se je pritožil, da v nekaterih šotorskih naseljih še niso dobili pošiljk hrane, v drugih pa je imajo trikrat preveč.
Slovo od nadškofa
V ruševinah katedrale Notre dame, največje na Haitiju se je zbralo več sto vernikov, ki so se želeli še zadnjič posloviti od nadškofa Josepha Sergea Miota in vikarja Charlesa Benoita. Oba sta umrla v katastrofalnem potresu.
Policija potrebuje pomoč
Direktor policije v državi Insp Aristide Rosemnont je zaprosil za pomoč pri nadzoru v državi, saj je med potresom med drugim pobegnilo kar 5.000 zapornikov, med njimi naj bi bili tudi pripadniki nasilnih kriminalnih tolp. Pri tem je opozoril, da tolpe plenijo in ropajo v slumu Cite Soleil v prestolnici. Plenilci naj bi sinoči med drugim zažgali tudi več poslopij v trgovinskem predelu mesta.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.