
Palestinci so pred novim napadom izraelskih helikopterjev z območja Gaze izstrelili šest raket domače izdelave, od katerih so štiri pristale v Izraelu.
Napad na vodjo Hamasa
Izrael je dopoldne izvedel še en poskus "usmerjenega atentata" na visoke palestinske predstavnike. V helikopterskem raketnem napadu na ulicah Gaze je bil ranjen Abdel-Aziz al-Rantisi, visoki predstavnik palestinske skupine Hamas. Palestinski zdravniški viri so sporočili, da je Al-Rantisi v dobrem stanju, ranjen naj bi bil desno v nogo, poleg njega pa je ranjenih še 25 ljudi. Med ranjenimi so tudi Al-Rantisijev sin in trije telesni stražarji. Al-Rantisiju je le nekaj sekund pred napadom uspelo pobegniti iz avtomobila, umrli pa so Al-Rantisijev telesni stražar, 43-letna ženska in njena osemletna hči.
Zadnji izraelski napad je zagotovo ogrozil prizadevanja, da bi prepričali skrajne palestinske skupine, naj prenehajo z napadi na izraelske cilje. Al-Rantisi je bil med najglasnejšimi nasprotniki ustavitve oborožene intifade, za kar se je na bližnjevzhodnem vrhu v jordanskem letovišču Akaba 4. junija zavzel palestinski premier Mahmud Abas. Ta je sicer zatrdil, da je njegova vlada odločena nadaljevati dialog s skrajnimi islamskimi skupinami, med njimi tudi z gibanjem Hamas, da bi dosegli premirje.
Hamas napovedal maščevanje
Izraelska stran današnjega napada še ni komentirala, Hamas pa je zagrozil z maščevanjem. "Tega zločina ne bomo prezrli," je povedal visoki predstavnik Hamasa Mahmud Zahar in napovedal nove napade na izraelske cilje. V bolnišnico, kjer so sprejeli Al-Rantisija, je že vdrlo več sto privržencev Hamasa, ki so vzklikali, da se bo sveta vojna nadaljevala in streljali v zrak.
Abas poziva ZDA

Abas je v pismu ameriški administraciji izraelski napad na Al-Rantisija obsodil kot "zločinski in teroristični napad" ter opozoril, da so lahko posledice tega napada za izvajanje bližnjevzhodnega časovnega načrta zelo hude. Napad na vodjo Hamasa Abas razume kot "odkrit poskus izraelske vlade, da uniči palestinska prizadevanja za ponovno vzpostavitev notranjega dialoga". Izrael se poskuša na takšen način izogniti obveznostim, ki mu jih določa predlagani časovni načrt za Bližnji vzhod, je še poudaril Abas.
Ameriška administracija je že ostro obsodila izraelski napad v Gazi. Ameriški predsednik George Bush se boji, da bodo s tem spodkopana prizadevanja palestinskega premiera Mahmuda Abasa za boj proti terorizmu. Bela hiša sicer spoštuje pravico Izraela do samoobrambe, a ta napad ne bo doprinesel k varnosti Izraela, dodajajo v Beli hiši.

Kljub izraelskemu napadu pa namerava palestinska vlada tudi v prihodnje ohraniti svoje stike z vsemi palestinskimi frakcijami, tudi s skrajnimi islamskimi skupinami.
Odstranjevanje ilegalnih judovskih naselij
Rušenje nedovoljenih naselij na Zahodnem bregu je skušalo preprečiti več sto judovskih naseljencev. Izraelsko vrhovno sodišče je sicer davi preprečilo rušenje manjše naselbine, ker naj bi bila domnevno zgrajena na zemlji v zasebni lasti nekega judovskega naseljenca.
Predstavnik judovskih naseljencev Jošua Mor-Josef je povedal, da bodo za vsako odstranjeno naselbino naredilo deset novih. Odstranitev naselij je del mednarodnega mirovnega bližnjevzhodnega načrta, v okviru katerega naj bi do vzpostavitve palestinske države leta 2005 porušili 95 od 120 nedovoljenih naselbin, od katerih je tretjina še naseljenih. Kljub najnovejšemu izbruhu nasilja sta izraelski in palestinski premier, Ariel Šaron in Mahmud Abas, v ponedeljek napovedala, da bosta vztrajala pri uresničitvi načrta. Skrajne skupine na obeh straneh so že napovedale nasprotovanje temu.