Predstavnik podjetja British Petroleum (BP) Tony Hayward je sporočil, da je podjetje absolutno odgovorno za čiščenje naftnega madeža. Prav tako se pripravljajo na najhujši možen scenarij, ko bi naftni madež morali zadrževati še dva ali tri mesece.
Iran, ki je tretji največji izvoznik surove nafte, pa je danes tudi ponudil pomoč ZDA pri preprečevanju širjenja naftnega madeža.
Kupola naj bi zaustavila madež
Predsednik podjetja BP v ZDA Lamar McKay je dejal, da je katastrofo najverjetneje sprožil en sam gradbeni del na ploščadi. Pri tem je svojo družbo branil pred kritikami. Dejal je, da podjetje gradi posebno kupolo oziroma kontejner, ki naj bi zajezil širjenje naftnega madeža. Uporabili bi jo lahko šele čez šest ali osem dni. Kupolo naj bi poveznili na vrtino, iz katere izteka nafta. Delavci podjetja prav tako poskušajo očistiti območje, ki ga je že zajel madež.
Okoljevarstvenik Richard Charter je poudaril, da bo naftni madež zastrupil okolje in povzročil škodo, ki bo trajala še desetletja.
Obama obiskal ogroženo območje
Ameriški predsednik Barack Obama je v nedeljo obiskal Louisiano, da bi na lastne oči videl, kako poteka boj proti naftnemu madežu, ki se širi v Mehiškem zalivu. Ob tem je napovedal, da bo njegova administracija storila vse, kar je mogoče, za končanje te krize.
Obama se je v kraju Venice v Louisiani, od koder vodijo operacije za zajezitev madeža, sešel s predstavniki obalne straže in drugimi strokovnjaki. Razlitje nafte je opisal kot "ogromno okoljsko katastrofo brez primere". Pri tem je izrazil razumevanje za bolečino, ki jo je madež zadal prebivalcem Louisiane.
"Nafta, ki še izteka, bi lahko resno prizadela gospodarstvo in okolje držav ob Mehiškem zalivu. In to bi lahko trajalo dolgo časa. Lahko bi ogrozila življenja na tisoče Američanov, ki imajo to območje za dom," je med drugim dejal ameriški predsednik, ki je želel z obiskom prebivalcem pokazati, da jim ob katastrofi stoji ob strani.
Poudaril je tudi, da krivdo za katastrofo nosi britanska naftna družba British Petroleum (BP), ki upravlja s ponesrečeno ploščadjo, iz katere izteka nafta. "BP je odgovoren za iztekanje nafte. BP bo plačal račun," je bil odločen Obama. Zavrnil je tudi kritike, da se ameriška administracija ni dovolj hitro odzvala na katastrofo. Vlada se je po njegovih besedah od prvega dne pripravljala na najhujše. Tako bo po besedah Obame tudi v prihodnje.
Ribiči se bojijo za svoj obstoj
Razmere na območju so sicer vedno bolj dramatične, k čemur prispeva tudi slabo vreme z močnim vetrom. Oblasti so v nedeljo izdale prepoved ribarjenja v najbolj prizadetih obalnih vodah. Na tisoče ribičev se sedaj boji za svoj obstoj. Glede na to, da se je madež v minulih dneh bliskovito širil, pa hitre rešitve ni na vidiku.
Ploščad BP je po požaru in eksploziji 22. aprila potonila. Od takrat je v morje dnevno izteklo okoli 700 ton nafte. Po ocenah strokovnjakov se je velikost naftnega madeža od nesreče povečala za trikrat, na nekaterih obalnih območjih pa so že našli prve ptice, onesnažene z nafto. Štiri ameriške zvezne države so zaradi madeža razglasile izredne razmere.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.