Na Titanu, Saturnovi ogromni luni, se je v morju Ligeia Mare pojavil svetleči, kot so ga poimenovali znanstveniki, ''čudežni otok''. Posnela ga je Nasina sonda Casini, ko pa je naslednjič obkrožila luno, skrivnostnega otoka ni bilo več.
Znanstveniki so objekt, za katerega ne vedo, kaj pravzaprav je ali kako je nastal, označili za dokaz, da se v morju metana in etana veliko dogaja. Znanstveniki menijo, da gre lahko za valove ali mehurčke, lahko pa tudi za trden objekt, kot denimo ledeno goro.
Otok so opazili v Ligeii Mare, Titanovem drugem največjem morju na severni polobli. Sonda ga je ujela že julija lani, a odkritje so v reviji Nature Geoscience razkrili šele zdaj.
Znanstvenik Jason Hofgartner iz newyorške univerze Cornell je povedal, da jim to odkritje razkriva, da tekočine na Titanovi severni polobli ne mirujejo in so nespremenljive, ampak da tudi tam nastajajo spremembe. ''Ne vemo, kaj točno je povzročilo nastanek 'čudežnega otoka', upamo pa, da bomo lahko zadevo preučevali tudi v prihodnje,'' je dejal.
Titan je edini objekt v vesolju poleg Zemlje, za katerega je potrjeno, da na njem obstaja tekočina. Ne gre za vodo, ampak za morja in jezera tekočega etana, metana in propana. Pod debelo atmosfero so znanstveniki odkrili tudi ledene gore in sipine iz organskih materialov.
Tudi na Titanu so letni časi, vetrovi in deževje prav tako kot na Zemlji oblikujejo podobo Saturnove lune. Znanstveniki domnevajo, da bi lahko svetleči objekt v morju Ligeia Mare nastal tudi zaradi sprememb v letnih časih.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.