Drama z migranti na meji med Gvatemalo in Mehiko se nadaljuje. Razmere so vedno bolj napete, številni migranti pa poskušajo na prenatrpanih čolnih prečkati mejno reko, saj jih mehiške oblasti ne pustijo čez močno zastraženo mejo. Prizori, ki prihajajo od tam, so zastrašujoči. Ogromno moških in žensk, pa majhnih otrok, ki upajo, da jim uspe beg v 'boljše' življenje. Številni ranjeni v spopadu s policijo, mnogi omagani od dolge poti.
V spopadih med mehiško mejno policijo in migranti, ki so poskušali preplezati ograjo, je bilo namreč več migrantov ranjenih, pa tudi policistov.
Karavana več tisoč ljudi beži pred lakoto in nasiljem uličnih tolp. V karavani so večinoma prebivalci Hondurasa, Gvatemale in El Salvadorja, prek Gvatemale in Mehike pa želijo doseči ZDA.
CNN poroča, da je zunanje ministrstvo Hondurasa sporočilo, da se je 2000 njihovih migrantov že vrnilo nazaj domov, še okoli 400 njihovih državljanov pa naj bi se vrnilo v kratkem. Ministrstvo trdi, da so razlogi za takšno množično mobilizacijo predvsem politični. Je pa predsednik Hondurasa Juan Orlando Hernandez vsem tistim, ki se bodo vrnili, obljubil delovna mesta in druge oblike pomoči. A mu večina ne verjame več.
Včeraj se je Hernandez srečal z gvatemalskim predsednikom Jimmyjem Moralesom, s katerim sta govorila o migrantski krizi. Pojasnil je, da državljane Hondurasa v državo vračajo z avtobusi. A vsi se ne želijo vrniti.
Med migranti na meji pa so tudi tisti, ki so jih prejšnji teden po več letih bivanja v ZDA deportirali v Mehiko. Eni vztrajajo na meji že več dni, saj so njihove družine ostale v ZDA, zato zahtevajo združitev.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.