Tujina

Premier prosi poslance, naj podprejo varčevalne ukrepe

Atene, 27. 06. 2011 10.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

''Vaši glasovi v sredo so edina možnost, da se ta država obdrži na lastnih nogah,'' je grškim poslancem jasno sporočil premier Papandreu. Kot jih je opozoril, bo njihova potrditev predlaganih ukrepov končala negotovost, ki sedaj muči Grčijo.

Grški parlament je zvečer začel razpravo o novem, med ljudmi nepriljubljenem svežnju varčevalnih ukrepov v višini 28 milijard evrov, katerih sprejetje je nujno, da bi Grčija dobila naslednji obrok 110 milijard evrov vrednega posojila EU in IMF. Poslance, ki bodo o ukrepih glasovali v sredo, sta že nagovorila grški premier in finančni minister.

"Vaši glasovi v sredo so edina možnost, da se ta država obdrži na lastnih nogah," je poslancem ob začetku parlamentarne razprave jasno sporočil premier George Papandreu. Kot jih je opozoril, bo potrditev predlaganih ukrepov končala negotovost, ki sedaj muči Grčijo.

Papandreu je poslance pozval, naj podprejo nove varčevalne ukrepe.
Papandreu je poslance pozval, naj podprejo nove varčevalne ukrepe. FOTO: Reuters

Novi finančni minister Evangelos Venizelos je glede naslednjega, petega obroka lani odobrenega posojila EU in IMF, ki je vreden 12 milijard evrov in za izplačilo katerega mora parlament potrditi aktualni sveženj varčevalnih ukrepov, dejal, da bi ta Grčiji omogočal odplačilo zapadlih dolžniških obveznosti do sredine septembra. Brez njega naj bi sicer tej obubožani državi že v sredini prihodnjega meseca grozil bankrot.

Novi minister, ki je ta položaj prevzel šele 17. junija, je tudi poudaril, da želi Grčija najpozneje do konca poletja skleniti pogajanja z EU, Evropsko centralno banko in IMF o novem, dodatnem paketu mednarodne finančne pomoči. Dodaten paket pomoči naj bi bil vreden približno toliko, kot je bil lanski.

Obenem je Venizelos pozval opozicijske stranke, naj podprejo vlado v njenih pogajanjih z mednarodnimi upniki: "Pozivam Novo demokracijo in druge stranke, pridite, pogajajmo se skupaj. In potem ko se bomo pogajali, bomo prišli do boljšega rezultata, saj bo imel ta večjo nacionalno moč."

Vodja opozicijskih konservativcev Antonis Samaras se je doslej upiral velikemu pritisku s strani Evrope, da naj podpre najnovejše varčevalne ukrepe. Samaras sicer podpira varčevalne ukrepe in tudi prodajo dela državnega premoženja, a obenem meni, da je razmišljanje za varčevalnimi ukrepi napačno. Po njegovem bi bilo treba namreč zniževati in ne zviševati davčnih stopenj ter na ta način spodbuditi gospodarstvo.

Protesti se nadaljujejo

Predvidoma bodo poslanci o paketu ukrepov glasovali v sredo. Ukrepe bi sicer verjetno morali sprejeti, saj ima vladajoča premierjeva socialistična stranka Pasok v 300-članskem parlamentu tesno večino 155 poslancev.

Protestniki pred grškim parlamentom
Protestniki pred grškim parlamentom FOTO: Reuters

Pred začetkom razprave v parlamentu je iz protesta proti varčevalnim ukrepom v grški prestolnici davi protestiralo okoli 300 privržencev komunističnega sindikata Pame. Protestniki so na znameniti atenski akropoli razvili velik transparent v grščini in angleščini z napisom "Ljudje imajo moč in se nikoli ne predajo. Organizirajmo protinapad".

Zasebni upniki Grčije se bodo skupaj z javnimi kreditorji južnoevropske države sicer po navedbah francoske tiskovne agencije AFP v torek sestali na izrednem sestanku v Rimu, namen pa je najti način, kako bi lahko bilo sodelovanje zasebnih upnikov resnično prostovoljno in ne tolmačeno kot prisilno. Na sodelovanju zasebnih upnikov pri pomoči je vztrajala predvsem Nemčija.

Za torek so sindikati javnega in zasebnega sektorja napovedali začetek 48-urne splošne stavko proti varčevalnim ukrepom vlade. Sprejem varčevalnih ukrepov v višini 78 milijard evrov je nujen, da Grčija dobi naslednji obrok posojila in se s tem izogne bankrotu, ki ji sicer grozi že sredi julija. Peti obrok posojila znaša 12 milijard evrov in sodi v sklop lani dogovorjene pomoči državi v višini 110 milijard evrov v treh letih, od česar območje evra prispeva 80 milijard, preostalo pa Mednarodni denarni sklad (IMF).

Grki naklonjeni ukrepom, a bi se še pogajali

Več kot polovica Grkov bi raje sprejela ostre pogoje, ki jih predvideva sveženj varčevalnih ukrepov, kot pa dovolila, da njihova država bankrotira, pa je pokazala anketa, ki jo je v nedeljo objavil socialistom naklonjeni časnik Etnos.

Večina vprašanih meni, da bi bilo treba varčevalne ukrepe, ki jih od Grčije zahtevata EU in IMF, sprejeti, a se o njih spet pogajati. A tudi v primeru, da se o njih ni mogoče pogajati, jih 57 odstotkov meni, da bi jih Grčija morala sprejeti. 22,7 odstotka vprašanih pa zavrača vsakršno sprejetje varčevalnih ukrepov, četudi država bankrotira.

Francoske banke pripravljene pomagati

Francija je v celoti najbolj izpostavljena zaradi grške krize.
Francija je v celoti najbolj izpostavljena zaradi grške krize. FOTO: Reuters

Francoske banke so pripravljene sodelovati v paketu dodatne pomoči Grčiji in pristati na občutno refinanciranje grškega dolga, je danes povedal francoski predsednik Nicolas Sarkozy. Banke naj bi tako 70 odstotkov prihodkov od zapadlih obveznic na različne načine spet investirale v Grčijo.

50 odstotkov prihodkov bodo vložile v nove obveznice z daljšo, 30-letno, zapadlostjo. Cena novega zadolževanja naj bi imela fiksni del, ki bo enak obrestni meri za nova posojila Grčiji iz začasnega mehanizma za stabilnost evra, ter variabilni pribitek, ki bo vezan na rast grškega gospodarstva.
Preostalih 20 odstotkov pa bodo vložili v poseben sklad najbolj kakovostnih grških delnic, ki se bo obrestoval in bo služil kot zavarovanje za nova posojila Grčiji.

Sarkozy je prepričan, da bi tak model lahko služil kot vzorec tudi za ostale članice območja evra. "Našli smo sistem, ki bi bil nedvomno lahko zanimiv za vsako državo," meni francoski predsednik. Na sodelovanju zasebnih upnikov pri pomoči je vztrajala predvsem Nemčija.

Francoske banke so med največjimi imetniki grškega državnega dolga v Evropi, njihova izpostavljenost do grških državnih dolžniških vrednostnih papirjev pa znaša okoli 15 milijard evrov. Nemške banke so sicer bolj izpostavljene do grškega državnega dolga, je pa francoska celotna izpostavljenost do Grčije večja, saj igrajo francoske banke pomembnejšo vlogo v grškem finančnem sistemu. Banka Credit Agricole je tako lastnica banke Emporiki.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

lolipoly
28. 06. 2011 18.58
Beri66 In kaj mislis, kdo ti bo gospodar takrat, Srbi ali Hrvat? Ker ni Slovenca, da bi znal prevzeti in voditi , kot je treba, in kaksen valuta bo , verjetno nic vvredna, da je nihce ne bo hotel vzet , kot je bilo z dinarjem in tolarjem. Namesto , da bi se poskrbeli in izvolili sposobne voditelje in politike , rajsi boste sli nazajk za 20let. Sedaj drzava nima vec nic za dat, vse je v osebnih rokah, in nihce ne more odvzet, Edina moznost za obstoj je za Slovenijo, da se pridruzi Avstriji , to je edina moznost za obstoj.
beri66
28. 06. 2011 10.19
VEN IZ EVROPE, NAZAJ V YUGO IN BOMO ŽIVELI KOT NEKOČ....V BLAGOSTANJU, PRAVIC BO VERJETNO MANJ A BODO LOPOVI VSAJ ZA ZAPAHI!
beri66
28. 06. 2011 10.18
NE BOJTE SE ZA HRVATE....ČEZ KAKO LETO NAS BODO PREKAŠALI V VSEM,ONI SE VSAJ BORIJO PROTI KORUPCIJI....PA PRI NAS......ONI SO SANADERJA ZAPRLI, KAJ PA NAŠI ČAKAJO Z JANŠO???????? HRVAŠKA NAPREJ!
Slo.pogreb
28. 06. 2011 09.31
Hrvaska pa bo z 1,2 mio upokojenci z 400tisoc vojnimi upokojenci ter z 300tisoc javne uprave ter z vec kot 300tisoc nezaposlenimi ter z dolgom skoraj 50miljard evrov ,ena najbolj kriticnih drzav v Eu in se bolj nestabilna od same Grcije in tako bo njen vstop v Eu temelje te organizacije samo se dodatno zamajal .
Slo.pogreb
28. 06. 2011 09.20
lolipoly 28.06.2011, 07:55 -2 Kaj mislite, kaksno bo zivljenje v Sloveniji, ce izstopi iz EU? Nazaj vec ni poti, naprej se pa lahko samo gre, ce si v EU, ker Slovenija brez EU ni nic, zalostno ampak je resnica! Boste morali vrniti prav vse , kar je EU vlozila v Sloveniji za napredek. posebno se v ceste in marsikaj drugega. Iskreno upam da je to zacetek koncaa Eu in da bo v blznji prihodnosti Eu ukinjena . Ne samo gospodarski indici tudi politicno ima Eu vse manj podpore , recimo na Finskem odkar so zmagali Pravi Finci je vse vec pozivov k izstopu iz Eu .
Slo.pogreb
28. 06. 2011 09.15
Govori se da jim sprejetje , teh ukrepov ne bo nic kaj pomagalo , da bi potrebovali veliko bolj drasticne to bi naj bilo jasno ze nekje v zacetku oz. sredi frugega leta , takrat obstajajo velike moznosti da Grcija bankrotira , prav tako so velike moznosti da po isti poti gre Slo. saj vemoo da v drzavi ni sposobnega politika ki bi znal to javno porabo omejit , prav tako je veliko vprasanje kaj bo z Portugalsko , Spanijo Irsko , vceraj sm bral anketo iz Nemcije da ze dve treini Nemcev vec ne zaupa evru in ce gre evro po gobe gre tudi Eu to j dejstvo .
lolipoly
28. 06. 2011 07.55
Kaj mislite, kaksno bo zivljenje v Sloveniji, ce izstopi iz EU? Nazaj vec ni poti, naprej se pa lahko samo gre, ce si v EU, ker Slovenija brez EU ni nic, zalostno ampak je resnica! Boste morali vrniti prav vse , kar je EU vlozila v Sloveniji za napredek. posebno se v ceste in marsikaj drugega.
gozdar1
28. 06. 2011 07.47
Za povprecnega Grka bi bil pomoje bankrot boljsa opcija,kot pa tile varcevalni ukrepi....samo ocitno je nekomu bolj v interesu,da se drama nadaljuje...
saso999
28. 06. 2011 07.24
UPAM DA JIH NE PODPREJO IN SE TA DRAMA KONČA
bigich
28. 06. 2011 06.02
komaj cakam stare valute :) da bo kaj od sverc komerca kot nekoc ...
Sha2011
27. 06. 2011 20.27
kako ukrepati: pomagajte grčiji it ven iz EU, za njo pa pojdimo še mi. ta daa
yarrick
27. 06. 2011 17.15
Klasik 27.06.2011, 11:33 tudi italija Bo plačal zapitek.Slej ko prej.Samo poglej si zunanje dolge največjih(najpomembnejših) držav v Eu: španija:2,166,000,000,000 Italija:2,223,000,000,000 grčija:532,900,000,000 francija:4,698,000,000,00... anglija:8,981,000,000,000 belgija:1,275,601,020,000 avstrija:755,000,000,0... govore same zase eh? lahk dam zraven še procentualno vrednost v GDp-ju, če hočeš ;) bolj kot ne so vse Eu države deep sh1t-u če mene vprašaš.in iz tega se ne bodo več potegnile.Vsaj ne v Eu kakršna je danes.
jo1956
27. 06. 2011 17.09
Po mojem tudi ta paket posojila ne zadoščal Grkom.. Imajo večje plače kot mi,boljše živijo kot mi nočejo pa delati kot mi.... to je največji problem Grkov.. leni so iv brez dela bi radi živeli na veliki nogi... naj prodajo kak otok in poplačajo dolgove katere so naredili v preteklih letih... saj so dobro živeli in nič delali...
janez6b
27. 06. 2011 14.17
major paket za slovenijo bo še dodatnih 100 milijonov pomoči grčiji, to dobi SLovenija, ker ima politike brez hrbtenice.
major1
27. 06. 2011 13.39
Nas zanjima paket za Slovenijo.
Uporabnik113189
27. 06. 2011 11.33
Veselice je konec, vprašanje je le kdo bo plačal zapitek. Grčija, Gadafi, Irska, Portugalska. Nekaj je že jasno, italijani zapitka prav gotovo ne nameravajo plačati. V tej zmedi podtikanja gnilih jajc moraš dobro paziti svoje gnezdo in hrbet..
janez6b
27. 06. 2011 11.22
vem vem grim samo provociram tiste, ki še vedno verjamejo v eu, razne imf-je, svetovne banke, drugače se pa zavedam, da je njihove edini namen popolnoma oropat že tko revno prebivalstvo europe.
yarrick
27. 06. 2011 11.08
@janez Dobro veš sam, da NOBEN ukrep IMF(oz kot je dejal celente international mafia federation) ne bo pomagal rešiti grčije pred propadom.Niti ne bo NOBEN ukrep pomagal rešiti CELOTNE EU pred zlomom in propadom evra. To kar se dogaja v grčiji je zločin proti človečnosti brez primere.lep način kako "mafija" pride do poceni premoženja... Kar pa se tiče tiste ankete zgoraj; 100% ne drži.Kaj mislijo da se bodo grki, kljub grožnji z bankrotom odpovedali zgodovini in ponosu? Pa kaj ste nori al kaj?!
janez6b
27. 06. 2011 10.36
a niso že za prvi sveženj ukrepov, trdili da bo prinesel okrevanje, no po enem letu je jasno, da prvi varčevalni ukrepi niso prinesli zmanjšanja dolga.