Prvi primer ošpic na Hrvaškem se je pojavil konec maja, ko je v bolnišnici končal moški, ki naj bi ošpice prinesel s Kosova. Za njim je zbolelo še 16 oseb, med njimi tudi zdravstveni delavci v dubrovniški bolnišnici.
Spomnimo, tudi pri nas sta se z ošpicami okužili zdravnica in medicinska sestra, ki sta prišli v stik z okuženim otrokom. Pri nas smo letos sicer zabeležili osem primerov ošpic, šest na mariborskem in dva na koprskem območju.
Najbolj ogrožene države so sicer Italija, Grčija, Romunija in Francija – to so edine države v Evropi, v katerih je manj kot 84 % odstotkov ljudi prejelo drugi odmerek cepiva proti ošpicam. V Romuniji je sicer od izbruha epidemije ošpic v letu 2016 za posledicami te bolezni umrlo že 55 ljudi.
V Dubrovniku je trenutno v veljavi navodilo, da starši v vrtec ne smejo pripeljati otrok, ki niso cepljeni proti ošpicam. Iz Zavoda za javno varstvo v Dubrovniku so sicer sporočili, da trije okuženi otroci niso hodili v vrtec.
Stopnja precepljenosti je na tem območju sicer najnižnja na Hrvaškem, le 55-odstotna. Za kolektivno zaščito je treba cepiti najmanj 95 % prebivalcev.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.