
Posadka leta 2003 ponesrečenega ameriškega raketoplana Columbia je ob vrnitvi na Zemljo imela le nekaj sekund časa, da se odzove na nepričakovano katastrofo, je ameriška vesoljska agencija Nasa zapisala v končnem poročilu o nesreči raketoplana, v kateri je pred nekaj manj kot šestimi leti tragično preminilo vseh sedem članov posadke.
Nasa je v 400 strani dolgem poročilu, ki ga je objavila v torek, sicer še enkrat potrdila, da je bila tehnični krivec za katastrofo zaščitna pena, ki je med vzletom 16. januarja 2003 odpadla z zunanjega rezervoarja za gorivo ter zadela in poškodovala keramično toplotno zaščito na krilu raketoplana. Poškodba je bila za raketoplan usodna ob vrnitvi na zemljo 1. februarja 2003, ko je ta ob vstopu v Zemljino ozračje zagorel, posadka pa razmer ni več mogla obvladati.
V končnem poročilu Nasa ugotavlja, da je imela posadka le 40 sekund časa, da se ustrezno odzove na nastale razmere, nato pa je pritisk v kabini Columbie padel, zaradi česar so astronavti izgubili zavest. Ker so se sprva trudili, da bi rešili nastale težave, je 40 sekund minilo, preden so si uspeli namestiti zaščitne obleke.
"Padanje pritiska znotraj raketoplana je bilo tako drastično, da so bili člani posadke onesposobljeni, še preden so si uspeli namestiti zaščitne obleke, ki omogočajo popolno zaščito ob padcu pritiska," je Nasa zapisala v poročilu. Ob tem so Nasini strokovnjaki še dodali, da so zaščitni sistemi na raketoplanu za kratek čas sicer delovali, vendar pa je bil učinek padca pritiska tako močan, da se člani posadke sploh niso več zbudili iz nezavesti.
Strokovnjaki ameriške vesoljske agencije v torkovem poročilu še ugotavljajo, da se je posadka soočila še z nekaterimi razmerami, ki bi bile zanje tudi sicer lahko usodne. Tako varnostni pasovi kot čelade naj astronavte ne bi pravilno varovali, ob ločitvi potniškega modula pa naj bi bila posadka izpostavljena izredno nizkim temperaturam in razmeram, ki so bile skoraj enake vakuumu.
Avtorji poročila, ki opisuje dogajanje v trenutkih pred katastrofo Columbie, so med drugim zapisali kar nekaj priporočil, da bi se podobnim katastrofam v prihodnje lahko izognili. Med drugim Nasa tako priporoča avtomatsko namestitev zaščitnih sredstev in spremembe v zasnovi zaščitnih čelad in pasov. Strokovnjaki ob tem dodajajo, da je potrebno večji poudarek v pripravah astronavtov nameniti tudi ravnanju v izrednih razmerah.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.