Tujina

Na Baliju ni varno

Džakarta, 04. 10. 2005 07.52 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Avstralija opozarja, da Baliju grozijo novi napadi. Duhovni vodja Džamaje Islamije pa je sobotno morijo obsodil.

Ali Baliju grozijo novi napadi?
Ali Baliju grozijo novi napadi? FOTO: Reuters
Indonezija ni Džamaje Islamije, ki jo sumijo vpletenosti v več napadov na Baliju, nikoli razglasila za nezakonito organizacijo. Avstralija zdaj zahteva, naj to končno stori.

Avstralija turiste opozarja, naj se ne odločajo za počitnice na Baliju, saj so na otoku možni novi teroristični napadi. Kot možno tarčo so omenili Seminyak na Baliju. Avstralski zunanji minister Alexander Downer ob tem poudarja, da nasvet temelji na govoricah, ne na dokazih.

Bašir obsodil napade

Domnevni duhovni vodja teroristične skupine Džamaja Islamija, glavne osumljenke za sobotne teroristične napade na Baliju, Abu Bakar Bašir je obsodil sobotne teroristične napade na tem otoku.

"Močno obsojam bombne napade iz kakršnegakoli razloga na miroljubnih krajih, vključno z Balijem, v katerih so bili nedvomno žrtvovani nedolžni ljudje," je zapisal v izjavi za javnost. Bašir prestaja tridesetmesečno zaporno kazen zaradi vpletenosti v bombne napade na Baliju pred tremi leti.

Iskanje osumljencev

Indonezijske oblasti so zaslišale dva moška, ki ju sumijo sodelovanja v sobotnih napadih na Baliju.

Policija še išče napadalce
Policija še išče napadalce FOTO: Reuters

Indonezijske oblasti intenzivno iščejo vpletene v sobotne bombne napade na Baliju, v katerih je po zadnjih podatkih umrlo 22 oseb, 135 pa je bilo ranjenih. Poleg tega so okrepili iskanje osumljencev za teroristične napade na istem otoku pred tremi leti, ki so zahtevali 202 življenji.

Policija trdi, da sta Azahari in Top pomagala načrtovati bombne napade leta 2002 in napade na luksuzne hotele in avstralsko veleposlaništvo, ni pa znano, ali sta bila vpletena tudi v sobotne eksplozije na Baliju.

Policija domneva, da je oba napada organizirala s teroristično mrežo Al Kaida povezana skrajna organizacija Džamaja Islamija. Njena voditelja, Malezijca Azahari bin Husin in Noordin M. Top sta zato glavni tarči policijskega lova, a ju iščejo predvsem v zvezi z napadi leta 2002. “Naš načrt je že vseskozi uloviti voditelja. Po zadnjih napadih smo lov na njiju še zaostrili,” je dejal predstavnik indonezijske policije Soenarko Artanto. Dodal je, da dokazov za njuno vpletenost v sobotne eksplozije na Baliju še ni.

Odgovornosti za napade ni prevzel še nihče. Okoli 200 tisoč policistov v Indoneziji je v stanju največje pripravljenosti, na Baliju so jim na pomoč priskočili tudi avstralski kolegi, Japonska pa je tja poslala enoto za boj proti terorizmu.

Plaže na Baliju so po napadih močno zastražene
Plaže na Baliju so po napadih močno zastražene FOTO: Reuters

Na Tajskem so poostrili varnostne ukrepe

Tajske oblasti so po napadih na Baliju poostrile varnostne ukrepe v okolici priljubljenih turističnih krajev. Tako so na otoku Phuket postavili več nadzornih točk, na plažah pa se sprehajajo tudi policisti v civilu.

V Bangkoku je mogoče opaziti več policistov v okolici vladnih stavb in veleposlaništev zahodnih držav, na podzemnih železnicah so izvedli protiteroristične vaje.

Tajski obrambni minister pa je največjo naftno družbo v državi pozval, naj ministrstvu nakažejo okoli 730 tisoč ameriških dolarjev, da bi mornarica lahko okrepila nadzor ob naftnih črpališčih.

SORODNI ČLANKI

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7