
Japonska policija je po pregledu tretjega reaktorja v jedrski elektrarni Mihama izrazila sum, da je bila nesreča, ki je v ponedeljek zahtevala štiri smrtne žrtve, posledica malomarnosti in nespoštovanja varnostnih predpisov. Policija se je za preiskavo odločila, ko so uslužbenci upravljavca elektrarne Mihama Kansai Electric Power (KEPCO) priznali, da so jih inšpektorji že lani posvarili, da je hladilna pipa, ki je odpovedala v ponedeljek, grožnja varnosti v elektrarni, vendar pa se temu niso dovolj hitro posvetili.
Cevi niso pregledali vse od leta 1976
Uslužbenci podjetja KEPCO so po nesreči na enem od cevovodov našli luknjo, ki je po vsej verjetnosti povzročila uhajanje pare, ob tem pa priznali, da cevi niso bile pregledane, odkar je reaktor št. 3 decembra 1976 začel delovati. Kot je na današnji novinarski konferenci priznal upravni direktor KEPCO Hiroši Matsumura, so jih inšpektorji najprej aprila lani nato pa še novembra opozorili, da morajo čim prej izvesti varnostni pregled hladilnih pip, s katerim že močno zamujajo. Kljub temu je KEPCO s pregledom zavlačeval in ga je nameraval izvesti ravno ta petek.
Poleg mrtvih še hudo opečeni
Poleg štirih smrtnih žrtev je bilo v ponedeljkovi nesreči sedem ljudi tudi huje opečenih. Nesreča se je zgodila v jedrski elektrarni Mihama v prefekturi Fukui, kakih 300 kilometrov severozahodno od Tokija, ko je v enem od reaktorjev prišlo do izpusta pare. Po uradnih podatkih para ni bila radioaktivna, v ozračje niso ušle nobene radioaktivne snovi, reaktor pa se je samodejno ustavil.
Na Japonskem je v preteklosti večkrat prišlo do nesreč v jedrskih objektih. Doslej najhujša jedrska nesreča v zgodovini Japonske se je zgodila septembra 1999 v obratu za predelovanje urana Tokaimura, ko sta umrla dva delavca, več sto okoliških prebivalcev pa je bilo izpostavljenih povečanemu sevanju.