Potem ko so iz Beograda Ratka Mladića z letalom prepeljali v Rotterdam, so ga odpeljali v haaški pripor s helikopterjem. Kot je pojasnila tiskovna predstavnica sodišča Nerma Jelačić, so na sodišču Mladiću izročili v branje obtožnico proti njemu ter ga seznanili s postopki. V skladu z običajnim postopkom v priporu je bil nato začasno premeščen v samico.
Pred priporom se je sicer zbralo okoli 200 ljudi. Med njimi so bili novinarji, radovedneži, pa tudi Srbi, ki so s tem izrazili podporo Mladiću.
Nekdanji politični poveljnik bosanskih Srbov naj bi glede na pravila sodišča "brez odloga" prvič stopil pred sodnike. Kaj točno pomeni "brez odloga", ni nikjer točneje določeno. Radovan Karadžić, ki so ga v Haag pripeljali 30. julija 2008, je pred sodnike stopil naslednji dan.
Sodniki, ki bodo sodili Mladiću, so že izbrani. Predsedujoči sodnik bo tako Nemec Christopher Flügge, Mladiću pa bosta sodila še Alphons Orie iz Nizozemske ter Južnoafričan Bakone Justice Moloto. Ob prvem nastopu pred sodnim svetom naj bi se Mladić izrekel o krivdi glede na obtožnico. Lahko pa bo tudi izkoristil 30-dnevni rok, ko ga bodo o krivdi povprašali znova.
Če se obtoženi izreče za krivega po vseh točkah obtožnice, procesa ni, temveč sodišče le izreče kazen. Sicer pa bodo same priprave na proces proti Mladiću verjetno trajale mesece, če ne celo leto dni. Proces proti nekdanjemu političnemu voditelju bosanskih Srbov Karadžiću, ki je obtožen istih zločinov kot Mladić, se je začel oktobra 2009, to je petnajst mesecev po njegovi aretaciji.
V uradu glavnega haaškega tožilca Sergea Brammertza niso izključili možnosti združitve procesa proti Mladiću s procesom proti Karadžiću. Mladiću sicer grozi dosmrtna ječa, kar je doslej doletelo štiri haaške obsojence. V primeru trojice izmed omenjene četverice je v teku prizivni postopek.
Pripor haaškega sodišča je sicer del nizozemskega zaporniškega kompleksa v Scheveningnu v Haagu. Gre za začasen pripor, v katerem biva 36 ljudi.
Vsak pripornik ima svojo celico, veliko 15 kvadratnih metrov, v njej pa so postelja, umivalnik, stranišče, police in domofon. Tekom dneva se priporniki lahko prosto gibljejo, imajo v vsakem nadstropju na voljo prhe, pralnico in likalnico.
Lahko se udeležijo tečaja računalništva, angleščine ali risanja, prav tako pa imajo vsak dan pravico do ure sprehoda. Imajo tudi dostop do fitnesa in telovadnice. V priporu je še zdravstvena ambulanta.
Ministrica za pravosodje Snežana Malović je popoldne na novinarski konferenci potrdila, da je podpisala nalog o izročitvi. S tem dejanjem je stekel postopek izročitve, ki za Srbijo pomeni izpolnitev moralne in mednarodne dolžnosti. Poleg tega je Malovićeva povedala, da je to zadoščenje za žrtve in njihove družine ter hkrati dejanje sprave v regiji. Poudarila je, da mora biti vsem domnevnim zločincem sojeno, ter da Srbija ne bo zatočišče zločincev.
Mladićeva pritožba zavrnjena
Sodišče v Beogradu je danes zavrnilo pritožbo haaškega obtoženca Mladića na odločitev o izročitvi Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, je povedal namestnik srbskega tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić. Kot je dodal, bo Mladić, "kakor hitro bo mogoče", izročen v Haag. Višje sodišče v Beogradu je pritožbo na odločitev o izročitvi Mladića haaškemu sodišču prejelo danes, potem ko jo je Mladićev odvetnik poslal v ponedeljek popoldne s priporočeno pošto.
Tričlanski sodni senat je imel sicer tri dni časa, da odloči o pritožbi, a je po pričakovanjih to storil že danes. Odločitev o izročitvi je tako postala pravnomočna.
"Mladić je junak obrambno-domovinske vojne"
Nekateri se sicer še vedno niso sprijaznili z Mladićevo aretacijo in odhodom v Haag. Na protestu v njegovo podporo se je v Banja Luki zbralo okoli 10.000 ljudi. Zbrani so nekdanjega vojaškega poveljnika bosanskih Srbov na transparentih označili za svetnika in srbskega junaka.
Protest, ki je potekal mirno, je organizirala borčevska organizacija Republike srbske, ki se je ob tem odločila, da Mladića razglasi za "junaka obrambno-domovinske vojne". Predstavnik te organizacije Goran Rogić je na shodu vse v Republiki srbski pozval k nacionalni enotnosti, s katero bi ohranili vrednote "obrambno-domovinske" vojne.
Na miting podpore Mladiću so ljudje z avtobusi prispeli z vseh koncev Republike srbske, med drugim pa so se je udeležili tudi predstavniki srbske pravoslavne cerkve. Na demonstracijah je bilo med drugim videti transparente z napisi "Za nas vse si svetnik", "Mladić, srbski junak" in "Rusija mati, Srbija mačeha", pa tudi fotografije Mladića ter ruskega premierja in predsednika, Vladimirja Putina in Dmitrija Medvedjeva.
KOMENTARJI (546)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.