
Ameriški farmacevtski gigant Pfizer bo ameriški vladi, ki mu je očitala podkupovanje zdravnikov in uradnikov v Vzhodni Evropi in Aziji v zameno za posle in krepitev prodaje, plačal poravnavo v višini skoraj 50 milijonov evrov. Gre za sporne prakse med drugim v Italiji, na Hrvaškem, v Srbiji, Bolgariji, na Češkem, na Kitajskem, v Rusiji in Kazahstanu. Kot trdita ameriško pravosodno ministrstvo in komisija za vrednostne papirje, so podružnice Pfizerja v teh državah podkupovale uradnike, zdravnike in druge zaposlene v zdravstvu. S tem so kršili zakon, ki ameriškim podjetjem prepoveduje podkupovanje v tujini z namenom pridobivanja poslov.
Uslužbenci Pfizerja so izplačevanje podkupnin že vse od leta 2001 poskušali prikriti tako, da so jih beležili kot legitimne poslovne stroške za službena potovanja, reprezentanco in trženje. Ponekod je bilo podkupovanje povsem prepleteno s samo prodajo. Obstajali so posebni programi, v okviru katerih so zdravniki v zameno za izdajanje receptov za Pfizerjeva zdravila zbirali točke, za katere so nato prejemali različna darila. Pfizer je za zdravnike organiziral tudi različna bonus izobraževanja, ki so vključevala potovanja in druženja.
Kot so dogovorjeno poravnavo pojasnili predstavniki pravosodnega ministrstva in komisije za vrednostne papirje, predstavniki Pfizerja v ZDA niso vedeli za sporne prakse podružnic v tujini in so vse od leta 2004 polno sodelovali v preiskavi. S tem so se izognili sodnemu pregonu ali zares visokim denarnim kaznim.
Na Hrvaškem afera že pred osmimi leti, a zgodilo se ni nič
Po pisanju hrvaškega Jutarnjega lista je Pfizer na Hrvaškem podkupoval zdravnike na visokih položajih v državnih organih, ki so pristojni za registracijo zdravil ter za sestavljanje seznama zdravil za zavod za zdravstveno zavarovanje, pa tudi v bioetični komisiji, pristojni za klinično testiranje zdravil.
Obtožbe se nanašajo na obdobje med letoma 1997 in 2004, podkupovalo pa je podjetje Pharmacia Hrvatska, ki ga je kupil Pfizer, še piše časnik. Nekemu zdravniku naj bi več let vsak mesec nakazali 1200 dolarjev oziroma nekaj manj kot 1000 evrov na bančni račun v Avstriji. Zaradi teh očitkov je na Hrvaškem afera izbruhnila že pred osmimi leti, ko naj bi se s tem ukvarjalo tudi državno pravobranilstvo, a je nato potihnila in zgodilo se ni nič.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.