
Mineva prvi mesec dni od terorističnega napada na ZDA. V New Yorku so se s spominsko mašo spomnili žrtev najhujšega terorističnega napada doslej. Newyorški župan Rudolph Giuliani je na slovesnosti poudaril, da se je iz ognja, ki je uničil stolpnici WTC, rodila nova, še močnejša življenjska moč.
Tudi v Washingtonu so se na spominski slovesnosti spomnili žrtev, ki so umrle v napadu na Pentagon, večtisočglavo množico pa je nagovoril ameriški predsednik George Bush.

Slovesnosti v Washingtonu se je udeležilo okoli 20.000 oseb, med njimi so bili predvsem številni sorodniki žrtev. Poleg predsednika Busha so slovesnosti prisostvovali predstavniki kongresa, ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld in visoki predstavniki ameriške vojske. Kot je dejal Rumsfeld, se bodo žrtev spominjali kot herojev, predsednik Bush pa je v svojem govoru dejal, da so ZDA vstopile v boj s terorizmom. "Ne vemo, koliko časa bo ta boj trajal, vemo pa, da bomo terorizem premagali", je dejal Bush.
V New York se medtem počasi vrača življenje. Gledališča na Broadwayu so spet polna, polnijo pa se tudi restavracije, ki so nekaj tednov samevale. Tudi javni promet v New Yorku spet poteka brez težav, z izjemo proge podzemne železnice, ki je potekala pod stolpnicama WTC.
Vendar pa se morajo Američani soočati s korenitimi spremembami. Grožnje islamskih skrajnežev z novimi napadi, poostreni varnostni ukrepi ter prepoved predvajanja določenih medijskih vsebin so le nekatere spremembe, ki jih občutijo.

Ruševine nekdaj mogočnih dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra (WTC) bodo odvažali še najmanj dva meseca, saj doslej niso odpeljali niti polovice nakopičenega materiala. In če so še pred kakšnim tednom upali, da bodo našli morebitne preživele, je danes popolnoma jasno, da je več kot 6000 uradno pogrešanih pokopanih pod ruševinami.
Predvajanje filmov z nasilnimi vsebinami je še vedno nezaželeno. Prav tako izvajanje in predvajanje pesmi, ki jih je 1200 radijskih postaj označilo za "neprimerne". Na seznamu sta med drugimi tudi pesem New York, New York Franka Sinatre in Imagine Johna Lennona.
Zaradi strahu pred morebitnimi napadi z biološkim ali kemičnim orožjem so Američani v mesecu dni pokupili rekordno število plinskih mask. Da je možnost novih terorističnih napadov zelo velika, jih po začetku napadov na Afganistan opozarja tudi oblast. Občasno za preplah poskrbijo alarmi zaradi domnevno podtaknjenih bomb. K sreči so bili doslej vsi alarmi lažni.
Takoj po terorističnih napadih so ameriške oblasti uvedle nove varnostne ukrepe v vseh večjih mestih in na letališčih. Pred vstopom v središče New Yorka policija pregleda vsako vozilo, še posebej so pozorni pri pregledu tovornjakov. Policijske kontrole so na vsakem koraku, mesto preletavajo vojaška letala. Na letališčih varnostniki pri temeljitem pregledu osebne prtljage izločajo vse potencialno nevarne kovinske predmete, celo odpirače za steklenice in jedilni pribor. Sicer pa bosta po novem na vsakem ameriškem letalu po dva oborožena agenta FBI.
Kljub temu se ljudje bojijo potovati z letali. Na letih ameriških prevoznikov je v povprečju zasedena le tretjina sedežev. Petino letal so prizemljili, letalske družbe pa zaradi milijonskih izgub množično odpuščajo delavce. Po napovedih bo brez dela ostalo več kot 100.000 ljudi, kar je vsak sedmi v letalski industriji.