Če smo včeraj poročali, da je nova grška vlada zavrnila sodelovanje s trojko, pa danes iz Aten prihajajo spravljivejši toni. Premier Aleksis Cipras je dejal, da njegova vlada ne išče konflikta, ampak le potrebuje "čas, da se nadiha". "Nobena stran ne išče konflikta in nikoli ni bil naš namen enostransko ukrepati glede grškega dolga," je za agencijo Bloomberg povedal Cipras. "Naš skupen interes je ekonomska stabilnost in okrevanje za naš skupen dom, Evropo," je dodal in poudaril, da vladni načrti za prekinitev bolečih reform v Grčiji ne pomenijo neizpolnjevanja zavez do posojilodajalcev.
Tudi finančni minister Janis Varufakis je v petek zvečer za britanski BBC povedal, da si njegova vlada želi le "razumne razprave" s posojilodajalci. "Ne gre za vprašanje vzemi ali pusti oziroma kdo bo prvi pomežiknil," je dejal. "Partnerje prosimo za nekaj kratkih tednov, v katerih bomo lahko sestavili zelo pametne in razumne predloge, ki imajo en cilj - zminimizirati ceno te krize za povprečnega Evropejca," je dodal. Zanikal je, da bi zavrnil sodelovanje s trojko, kot so o tem včeraj po njegovem sestanku s šefom evroskupine Jeroenom Dijsselbloemom poročali svetovni mediji. Pravi, da je prišlo do napake v prevodu.
Varufakis se je sicer na obisk v Pariz, kjer se bo s predstavniki francoske vlade, ministroma za finance in gospodarstvo Michelom Sapinom in Emmanuelom Macronom, sestal v nedeljo, odpravil že danes. V ponedeljek naj bi nato odpotoval v London in v torek v Rim.
Merklova novega delnega odpisa ne pričakuje
Nemška kanclerka Angela Merkel je za današnjo izdajo nemškega časnika Hamburger Abendblatt spomnila, da je do obsežnega delnega odpisa grškega dolga s strani zasebnih vlagateljev prišlo že pred tremi leti. "Novega delnega odpisa ne pričakujem," je dejala.
Kanclerka ni spremenila pričakovanj do Aten. "Evropa bo še naprej solidarna z Grčijo, tako kot je bila z drugimi v krizi prizadetimi državami, ki so izvajale reforme in varčevalne ukrepe," je napovedala.
Skupaj je sicer trojka - Evropska komisija, Evropska centralna banka in Mednarodni denarni sklad - Grčiji odobrila dva programa pomoči. Najprej ji je namenila 110 milijard evrov, nato pa še 130 milijard evrov. Poleg tega je Grčija v začetku leta 2012 dosegla delni odpis dolga s strani zasebnih vlagateljev v višini prek 100 milijard evrov.
Ne glede na to pa grški javni dolg danes presega 315 milijard evrov in je na ravni 175 odstotkov bruto domačega proizvoda (BDP), kar predstavlja rekordno velik delež v EU.
KOMENTARJI (688)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.