Tujina

Mednarodna skupnost obsoja atentat

Amsterdam/Bruselj, 07. 05. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Mednarodna skupnost je ostro obsodila ponedeljkov uboj nizozemskega politika Pima Fortuyna. Večina politikov se strinja, da umor politika ni nikoli opravičljiv, ne glede na motiv oziroma stališča, ki jih zagovarja.

V Evropski uniji so danes najostreje obsodili ponedeljkov umor Pima Fortuyna. "Brez zadržkov obsojam umor, ne glede na njegov motiv," je dejal predsednik Evropskega parlamenta Pat Cox ter v imenu poslancev izrekel sožalje Nizozemski ter prijateljem in družini umorjenega politika. Predsednik Evropske komisije Romano Prodi je umor Fortuyna označil kot "napad na duha Evrope, ki ga globoko obsojam", obsodbi pa se je pridružil tudi visoki predstavnik EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana, ki je atentat označil za tragedijo. "Obsojam kakršnakoli zločinska dejanja proti ljudem, še posebej pa proti politiku, ki brani svoja stališča," je dejal Solana in dodal, da demokracija vendar pomeni svobodo mišljenja, pri čemer ima vsak pravico do svobodnega izražanja mnenja.

Dejanje brez primere v nizozemski zgodovini je ostro obsodil tudi evropski komisar za notranji trg Frits Bolkenstein. "Kot demokrat, Nizozemec in Evropejec sem globoko zgrožen nad umorom in to tragično dejanje obsojam," je dejal Bolkenstein. "Na Nizozemskem in v celotni Evropi smo le z velikim trudim zagotovili, da ima vsakdo pravico izraziti svoje mnenje in se potegovati za politični položaj. Te pravice so temelj demokratične družbe in vsak napad nanje je napad na demokracijo in na naš način življenja. Ne smemo dovoliti, da nas kdorkoli ustrahuje in nam preprečuje uresničevanje teh pravic," je poudaril komisar.

Britanski premier Tony Blair je že v ponedeljek zvečer izrazil sočutje in dejal, da razume šok, ki ga je doživela Nizozemska. "Edin primeren kraj za izražanje občutkov, ki jih izzovejo politične osebnosti, so volišča," je še menil Blair. Britanski zunanji minister Jack Straw pa je v današnjem pogovoru za britanski radio BBC izrazil osuplost nad atentatom na nizozemskega politika in obenem poudaril, da je bil to "prvi politični atentat na Nizozemskem od 17. stoletja". Dodal je, da je Nizozemska "nenasilna, demokratična, pluralistična država, ki se od nekdaj ponaša z mirom in zmernostjo".

Umor nizozemskega desničarskega politika je v ponedeljek zvečer obsodil tudi švedski premier Goeran Persson. "Umor nizozemskega politika Pima Fortuyna priča o ranljivosti demokracije. Pim Fortuyn je seveda bil skrajni desničar, vendar je imel pravico izražati svoje mnenje," je dejal in ocenil, da je bila "Nizozemska verjetno edina evropska država, kjer je premier lahko potoval brez telesnih čuvajev. Vendar je danes politično nasilje prišlo tudi tja". Tudi švedska skrajno desničarska stranka Sverigedemokraterna je obsodila atentat in ocenila, da so po uspehu francoske skrajne desnice med predsedniškimi volitvami "nacionalisti postali žrtve".

V Španiji sta atenatat obsodili dve glavni španski politični stranki, Ljudska stranka (PP) premiera Jose Marie Aznarja in opozicijska Socialistična stranka španskih delavcev (PSOE). "Noben atentat ni opravičljiv, ne ta ne katerikoli drug, pa tudi če so stališča žrtve zelo skrajna in nesprejemljiva," je dejal tiskovni predstavnik PP Gustavo de Aristegui. Tajnik PSOE Trinidad Jimenez pa je menil, da nasilje "v demokraciji v nobenem primeru ni opravičljivo".

Ameriški State Department je v ponedeljek obsodil atentat na nizozemskega politika Fortuyna in ga označil kot "blazno nasilno dejanje". Tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Brenda Greenberg je ob tem poudarila, "da ZDA delijo osuplost svojih prijateljev na Nizozemskem".

Tudi generalni sekretar Sveta Evrope (SE) Walter Schwimmer je danes izrazil osuplost nad umorom Fortuyna in SE pozval, naj deluje s ciljem preprečevanja naraščajočega nasilja v vsakodnevnem življenju. "Umor in nasilje ne moreta biti nikoli odgovor, pa naj bodo politična stališča še tako skrajna in neprijetna," je dejal. Obenem je Fortuynovi družini ter nizozemski vladi in prebivalcem izrazil "globoko sočutje".

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7