
Kriminal vsako leto ustvari 2,1 bilijona ameriških dolarjev (približno 1,6 bilijona evrov) oziroma 3,6 odstotka celotnega svetovnega BDP. "To ga uvršča med 20 največjih gospodarstev na svetu," je povedal Jurij Fedotov, ki pri Združenih narodih vodi oddelek za boj proti drogam in kriminalu (UNODC).
Do številke 2,1 bilijona dolarjev so skupaj prišli Združeni narodi in Svetovna banka, in sicer na podlagi podatkov iz leta 2009. To je prvi takšen izračun, tako da primerljivih podatkov ni, kljub temu pa že lahko trdijo, da je problem najverjetneje vsako leto večji in ne manjši.
Fedotov je postregel še z nekaj pretresljivimi podatki: zaradi korupcije v državah v razvoju vsako leto ponikne do 40 milijard dolarjev, trgovina z belim blagom na leto prinese 32 milijard, v njene kremplje pa je ujetih kar 2,4 milijona ljudi.
Boj proti organiziranemu kriminalu ne daje nobenih zagotovil za zmago, je pa možnosti več, če se ga lotimo skupaj, je prepričan Fedotov. "Moramo se zavedati, da ta problem potrebuje globalno rešitev. Nobena država ga ne more rešiti sama," je dejal.
Kriminalne skupine se izjemno hitro prilagajajo tako vedno novim zakonskim ukrepom kot tudi vedno novim priložnostim za zaslužek, hkrati pa so se tudi same močno spremenile. "Danes večina kriminalnih združenj ni več podobna hierarhično organiziranim družinskim kriminalnim skupinam iz preteklosti," je dejal predstavnik ZDA Brian Nichols. "Namesto tega so sestavljene iz ohlapnih in neformalnih mrež, ki se ukvarjajo z raznoliko paleto kriminalnih dejavnosti, med drugim s tihotapljenjem ponarejenega blaga, orožja, drog, ljudi in celo eksotičnih živali ter tako zaslužijo ogromne količine denarja," je še dodal.
Prav organiziran kriminal, tihotapljenje, nasilje in korupcija so glavne ovire uresničevanju milenijskih razvojnih ciljev, s katerimi želijo do leta 2015 zmanjšati revščino in izboljšati zdravstveno oskrbo v najrevnejših državah sveta. Mednarodna skupnost si jih je zadala leta 2000, a tri leta pred postavljenim rokom so obeti, da jim bo uspelo, le slabi.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.