Tujina

Mafija vznemirja Italijo

Rim, 13. 07. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Govor mafijskega šefa Leoluce Bagarelle na sodišču na Siciliji po več letih molka je v Italiji vzbudil zaskrbljenost zaradi domnev, da bi lahko šlo za uvod v novo mafijsko vojno.

Leoluca Bagarella, svak "šefa vseh šefov" Salvatoreja "Zveri" Riine, ki je obtožen vpletenosti v 300 umorov, je ob protestu mafijcev zaradi težkih razmer v zaporih neimenovane politike obtožil, da se ne držijo preteklih obljub in da se iz njih norčujejo.

Bagarella je svak velikega mafijskega botra Salvatoreja 'Zveri' Riine
Bagarella je svak velikega mafijskega botra Salvatoreja 'Zveri' Riine FOTO: Reuters

Dodal je, da bodo protestirali, dokler ne bodo dobili jasnih odgovorov. "Dovolj nam je, da nas izkorišča politični razred," je po letih tišine dejal mafijski šef Bagarella. Potrdil je, da se je v zavračanju hrane pridružil ostalim zaprtim mafijcem, da bi izrazil svoj protest proti vladni politiki strogega zaporniškega režima.

Napoved nove mafijske vojne

Strokovnjaki za področje mafije so z analizo njegovega govora takoj začeli iskati skriti pomen. Protimafijski tožilec Pierluigi Vigna je ob tem poudaril, da je celotna situacija "alarmantna in izredno zasrbljujoča". "Ta človek namreč poprej nikoli ni spregovoril...morda namiguje na novo mafijsko vojno," je dejal Vigna, obenem pa je to znak, "da oster režim do mafijcev deluje".

'Šef vseh šefov' Salvatore Riina (levo) je bil obsojen za umor tožilca Falconeja leta 1992
'Šef vseh šefov' Salvatore Riina (levo) je bil obsojen za umor tožilca Falconeja leta 1992 FOTO: Reuters

Približno 300 mafijcev, ki so zaprti v močno varovanih zaporih po vsej Italiji, je na začetku meseca začelo zavračati hrano, da bi izrazili svoj protest proti ostremu zapornemu režimu za mafijske zapornike. Ostrejše pogoje so prvič začasno vpeljali leta 1992, potem ko je mafija umorila dva visoka protimafijska uradnika. V skladu s tem režimom so bili stike zaprtega mafijca z zunanjim svetom omejeni na en telefonski pogovor mesečno ter na en sam obisk sorodnikov.

Mafijci si kuhajo sami

Leoluca Bagarella je obtožen 300 umorov
Leoluca Bagarella je obtožen 300 umorov FOTO: Reuters

Mafijci zavračajo zaporniške makarone, vendar še vedno lahko vsak teden nakupijo hrano v vrednosti 100 evrov in si obroke v zaporniških celicah kuhajo sami. Njihove zahteve pa so naletele na izredno malo javne podpore. "Če mafijski šefi protestirajo, pomeni, da je oster zaporniški režim učinkovit," je dejal nekdanji protimafijski šef Giuseppe Ajala. "Njihov protest je torej pozitivni signal v boju proti mafiji."

Italija je organiziranemu kriminalu zadala močen udarec, ko sta zaradi umorov iz leta 1992 protimafijska tožilca Giovanni Falcone in Paolo Borsellino poprej letargično deželo prisilila, da mafijo obravnava resno. Takrat so v manj kot dveh letih ujeli 300 mafijcev, ki so bili dolgo na begu pred pravico. Med njimi so bile tudi "velike ribe" kot sta Bagarella in Riina.

Reorganizacija Cose nostre

Strokovnjaki pa opozarjajo, da se je mafija v tem času uspele reorganizirati, ter da še vedno nadzoruje gospodarstvo v južni Italiji. Bagarella še vedno velja za eno izmed najbolj pomembnih mafijskih osebnosti, zato bo njegova včerajšnja izjava na sodišču vsekakor dvignila napetost v mafijskih krogih. "Nadaljevali bomo s protesti, dokler se oblasti ne bodo odzvali," je dejal Bagarella, ki ni upošteval poskusov tožilca, ki ga je želel utišati. Protimafijec Vigna pa je politike pozval, naj se ne ustrašijo. Meni, da je "edini način za boj proti mafiji ostati odločen in ne popustiti njihovim zahtevam".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10