Venezuelski predsednik Nicolas Maduro je na pogovore povabil opozicijskega predsednika venezuelskega parlamenta Juana Guaidója, ta pa ga je že zavrnil in to označil za "lažni dialog". V boju za oblast je Guaidó, ki se je oklical za začasnega predsednika države, tudi pozval vojsko, naj podpre njega.
Maduro je sporočil, da je pripravljen na pogovore z Guaidójem. "Zavezan sem nacionalni razpravi. Danes, jutri in vedno. Zavezan sem in pripravljen, da grem, kamorkoli moram. Osebno, če se moram srečati s tem mladim možem, se bom," je dejal Maduro na novinarski konferenci.
A Guaidó ga je hitro zavrnil. "Če ne dobijo želenih rezultatov z represijo, nam ponudijo lažen dialog," je dejal na ločeni novinarski konferenci. "Želim, da je to jasno svetu in temu režimu: nihče tu se ne podpiše pod lažen dialog," je dodal.
Guaidó je na množičnem zborovanju v Caracasu k podpori pozval tudi vojsko. Prišel je trenutek, da podprete ustavo in venezuelske državljane, je dejal.
Vojsko je še pozval, naj dovoli dostavo humanitarne pomoči, za katero je v četrtek prosil ZDA. Ameriški državni sekretar Mike Pompeo je pred tem dejal, da so ZDA pripravljene dati 20 milijonov dolarjev za humanitarno pomoč.
Politična kriza se nadaljuje
Potem ko je aktualni predsednik Venezuele Nicolas Maduro svojim diplomatom ukazal, da se v 72 urah umaknejo iz ZDA, je State Department nato v četrtek vsemu nenujnemu diplomatskemu osebju naročil, naj zapusti Venezuelo, a veleposlaništvo ostaja odprto še naprej. Državi sicer že dolga leta nimata veleposlanikov, vendar sta veleposlaništvi v prestolnici kljub temu še naprej delovali.
Trenutno se vodja opozicije že vede kot predsednik države, saj je ZDA uradno zaprosil za pomoč v hrani in zdravilih, saj se država spopada z 2.000.000-odstotno inflacijo in človekoljubno krizo. Da bi končal politično krizo v državi, se je po pomoč obrnil na vse sektorje v državi, vključno z vojsko, ki za zdaj še trdno stoji ob predsedniku Maduru. Ob tem je izjavil, da bo predlagal amnestijo za Madura, če se sam odpove oblasti, in dodal, da je pomilostitev odigrala zelo pomembno vlogo v procesu demokratične tranzicije oblasti v Čilu."Ko bo prišel trenutek, bomo preučili te možnosti. Omenjene amnestije so na mizi za vse, ki so pripravljeni na obnovo ustavnega reda," je dejal. Guaidó se je med drugim zavzel za čimprejšnje svobodne volitve, s pomočjo katerih bi po njegovem rešili krizne razmere.
Ameriški predsednik Trump je povedal, da so glede končne odločitve ustavitve politične krize še vedno "na mizi vse možnosti". Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je medtem povedal, da so ZDA že predlagale, da bi se v soboto dopoldne na temo Venezuele sešel tudi Varnostni svet Združenih narodov. Na sestanku Organizacije ameriških držav (OAS) je v četrtek Madurovo vladanje označil kot nemoralno in "nedemokratično do svojega bistva". Venezuele trenutno na dnevnem redu odprtega zasedanja Varnostnega sveta ni, za uvrstitev nanj pa je potrebno soglasje devetih članic 15-članskega Varnostnega sveta. Ruski veleposlanik Vasilij Nebenzija je izrazil mnenje, da taka seja ni potrebna.
Medtem je svetovalec za nacionalno varnost John Bolton novinarjem razkril, da se Trumpova administracija ukvarja z načrtom za zagotovitev finančnih sredstev vodji opozicije Guaidóju.
Grozijo nove sankcije?
ZDA so v zadnjih dveh letih že uvedle številne sankcije, usmerjene proti Madurovi vladi, med drugim so Venezueli omejile dostop do ameriških dolžniških trgov in blokirale poslovanje s tistimi, ki so vključeni v trgovino z zlatom. Ampak do zdaj Trumpova administracija ni sprejela neposrednih ukrepov o uvozu nafte, ki Venezueli predstavlja glavni finančni vir. Analitiki ocenjujejo, da bi lahko imele tovrstne sankcije omejen učinek na Madurov režim, saj bi ta naftne pošiljke preprosto preusmeril svojim zaveznikom, kot sta Kitajska in Rusija.
KOMENTARJI (97)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.