Tujina

London o napadu na Iran?

London, 02. 04. 2006 12.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
2

Britanska vlada naj bi se s predstavniki vojske pogovarjala o morebitnem zračnem napadu na Iran.

Iranec vpije slogane v podporo iranskemu jedrskemu programu
Iranec vpije slogane v podporo iranskemu jedrskemu programu FOTO: Reuters
Varnostni svet ZN je v sredo soglasno sprejel predsedniško izjavo, v kateri od Irana zahteva, naj v 30 dneh ustavi sporni proces bogatenja urana. Na zahtevo Rusije in Kitajske besedilo ne vsebuje groženj z morebitnimi ukrepi proti Iranu.

Mednarodna jedrska agencija IAEA je prepričana, da je velik del iranskega jedrskega programa namenjenega bogatenju urana in ločevanju plutonija, s čimer naj bi Iran v treh letih uspel razviti jedrsko bombo.

Britanska vlada za ponedeljek načrtuje sestanek z najvišjimi predstavniki vojske, na katerem naj bi razpravljali o morebitnem zračnem napadu na Iran ter posledicah za Veliko Britanijo in njene vojake v Iraku in Afganistanu, poroča časnik The Sunday Telegraph. Cilj morebitnega napada naj bi bil uničenje iranskih zmogljivosti za proizvodnjo jedrskih bomb. Vojska naj v državo ne bi vkorakala.

Pri časniku navajajo tudi besede neimenovanega visokega predstavnika, ki trdi, da bo vojaška akcija pod vodstvom Združenih držav neizogibna, če Iran ne bo spoštoval zahteve Varnostnega sveta ZN, da mora v 30 dneh prekiniti bogatenje urana. “Med vojaškimi poveljniki velja prepričanje, da bi, če bo Iran naredil še eno strateško napako, na primer prezrl zahteve Združenih narodov, krizo lahko končali z vojaško akcijo,” naj bi dejal.

Center za bogatenje urana v Natanzu, ena od tarč morebitnega napada
Center za bogatenje urana v Natanzu, ena od tarč morebitnega napada FOTO: Reuters
Mnogi v tem vidijo podobnosti z Irakom. Tudi takrat je britanski zunanji minister Jack Straw do zadnjega trdil, da napad ni neizbežen.

Britansko obrambno ministrstvo je poročanje časnika že zanikalo. Britanski zunanji minister Jack Straw pa je sicer že prejšnji mesec odločno zatrdil, da je napad “nepredstavljiv”. Zato pa je njegova ameriška kolegica Condoleezza Rice, ki je Strawa obiskala v rodnem Blackburnu, vztrajala, da so odprte vse možnosti – od diplomacije do vojaške prisile.

Iranske oblasti so sporočile, da so v nedeljo izvedle uspešno testiranje, kot trdijo v Teheranu, najhitrejše podvodne rakete na svetu. Raketa domače izdelave lahko doseže hitrost sto metrov na sekundo tre uniči velike vojaške ladje in podmornice, trdi namestnik elitne mornarice nacionalne garde, general Ali Fadavi.

V primeru slednje naj bi si Washington prizadeval za oblikovanje čim širše “koalicije voljnih” kot v primeru Iraka, vendar naj ne bi izključeval niti možnosti samostojnega napada ob podpori Izraela, ki ima Iran za eno največjih zunanjih groženj.

Kako bi napad potekal?

Bombniki naj bi na Iran poleteli tudi z ameriške vojaške baze na otoku Diego Garcia v Indijskem oceanu
Bombniki naj bi na Iran poleteli tudi z ameriške vojaške baze na otoku Diego Garcia v Indijskem oceanu FOTO: Reuters
V Veliki Britaniji se v primeru napada na Iran bojijo vstaje na šiitskem jugu Iraka, kjer so stacionirane njihove sile, saj ima ta močne vezi z Iranom.

Skrbi jih tudi možnost, da bo Iran ustavil dobavo nafte zahodnim državam in s tem sprožil svetovno gospodarsko krizo.

Kot poroča The Sunday Telegraph naj bi se odločili za zračni napad na iranske jedrske zmogljivosti. Najprej naj bi z ameriških podmornic in vojaških ladij v Perzijskem zalivu izstrelili rakete, s katerimi naj bi uničili iransko zračno obrambo. Nato pa naj bi iz britanske letalske baze v Gloucestershiru, ameriške v Misouriju ter oporišča na otočku Diego Garcia v Indijskem oceanu proti Iranu poleteli nevidni bombniki B2.

Invazije kopenskih sil ne načrtujejo, zato pa naj bi veliko podporo predstavljali vojaki, ki so že stacionirani v iranskih sosedah, Iraku in Afganistanu. Pri časniku še dodajajo, da se bo napad lahko zgodil letos ali naslednje leto.

ZDA za diplomacijo

Condoleezza Rice je v pogovoru za britansko televizijo ITV dejala, da ZDA ostajajo zavezane nadaljnjemu iskanju rešitve za iranski jedrski program po diplomatski poti. "Iran ni Irak. Vem, da ljudje to mislijo, vendar so razmere drugačne. Nimamo 12 let resolucij Varnostnega sveta ZN, napada in priključitve sosednje države, kot se je to zgodilo v primeru Iraka do Kuvajta," je dejala Riceova. Ponovila pa je, da ameriški predsednik ne izključuje morebitne vojaške akcije proti Iranu, če Teheran ne bo spoštoval zahteve VS ZN, da mora v 30 dneh prekiniti bogatenje urana.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

seqdcer@yahoo.com
02. 04. 2006 13.34
Namesto da bi Iran skrbel za boljše življenje tam, in nek splošen napredek, razvija orožje. Bravo. Sicer pa je družba tam tako nazadnjaška, da skoraj ne moreš verjeti. Obešenja in kamenjanje so nekaj normalnega. Imajo celo zakon o primerni velikost kamenja, ki ga lahko uporabiš za kamenjanje žen, ki so zalutale v tujo posteljo. Najprej jo zakopljejo do vratu, potem kamenjajo. Islamski Sharia zakoni... da ti postane slabo. Po istih zakonih je bil skoraj obsojen Abdul Rahman, kristjan v Afganistanu. Namesto da se posvečajo razvoju orožja, bi lahko posvetili razvoju neke splošne humanosti in upoštevanja človekovih pravic ter izboljšanju ekonomskih razmer.
Rijad Proši?
02. 04. 2006 12.42
3.svetovna vojna je pred vrati.