Slovenija glede nadaljnje širitve EU ostaja pri svojih stališčih: podpira začetek pristopnih pogajanj s Turčijo in Hrvaško. Tako so sklenili poslanci državnega zbora po seji odbora za zunanjo politiko, ki je obravnaval izhodišča za udeležbo zunanjega ministra Dimitrija Rupla na rednem zasedanju Sveta EU.
Na seji OZP, ki je potekala za zaprtimi vrati, so poslanci v razpravi zunanjega ministra Rupla pozvali, naj članice EU opozori, da so s Hrvaško "občasno težave glede neverodostojnosti v pogajanjih". "Vendar to ne pomeni, da Slovenija ne podpira začetka pogajanj s sosednjo državo," je po seji povedal predsednik odbora Jožef Jerovšek.
Na odboru so pritrdili stališču, da Slovenija ne podpre zahteve Avstrije, da bi EU v pogajalski okvir za Turčijo kot alternativo polnopravnemu članstvu zapisala možnost privilegiranega partnerstva.
Avstrijsko mnenje je zaenkrat osamljeno, Slovenija teh zahtev ne podpira in ostaja pri stališču, da je pristopna pogajanja s Turčijo treba začeti. "Vendar mora Turčija spoštovati pogoje, ki jih je povezava postavila decembra lani, predvsem glede priznanja Republike Ciper," je pojasnil Jerovšek.
Slovenija, kot sta večkrat poudarila premier Janša in minister Rupel, podpira začetek pristopnih pogajanj s Turčijo, je pa tudi v skupini držav, ki si prizadeva za čimprejšnji začetek pogajanj s Hrvaško.
Avstrija zaostrila stališče
Avstrija je po navedbah diplomatskih virov v Bruslju še zaostrila svoje stališče v zvezi z začetkom pogajanj o vstopu Turčije v Evropsko unijo. Dunaj zdaj zahteva, da se iz pogajalskega okvirja črta stavek, ki govori o tem, da je cilj pogajanj, ki naj bi se začela 3. oktobra, vstop Turčije v EU. Avstrija namreč poudarja, da je v mandatu za pogajanja jasno določeno, da so pogajanja odprt proces, katerega izida ni mogoče zagotoviti.
Doslej je Dunaj vztrajal, da se v pogajalski okvir zapiše, da je alternativa članstvu Turčije v EU privilegirano partnerstvo. Zaradi takšnega stališča Avstrije odbor stalnih predstavnikov članic unije v četrtek v Bruslju ni uspel doseči dogovora o pogajalskem okvirju za Turčijo, ki naj bi ga unija sicer sprejela pred za ponedeljek predvidenim začetkom pristopnih pogajanj s to državo.
Naslednji krog pogovorov bo v nedeljo zvečer, ko se sestanejo zunanji ministri povezave, vendar v Bruslju vlada pesimizem glede možnosti soglasja. "Možnosti so 50:50," je dejal neimenovan diplomatski vir.
Medtem pa je avstrijski kancler Wolfgang Schüssel zanikal, da bi bilo avstrijsko ravnanje v zvezi s Turčijo kakorkoli povezano z nedeljskimi lokalnimi volitvami na avstrijskem Štajerskem. Slišati je namreč bilo, da Schüsslova vlada pri svojem stališču glede Turčije vztraja predvsem zaradi omenjenih volitev. V Avstriji je javno mnenje vstopu Turčije v EU izrazito nenaklonjeno.