Libanon, ki je bil brez predsednika od novembra lani, je z današnjo izvolitvijo Suleimana storil prvi korak na poti h končanju krize v državi.

Izvolitev Suleimana je postala mogoča, potem ko sta libanonska prozahodna vlada in opozicija pod vodstvom šiitskega gibanja Hezbolah, po petih dneh pogajanj v sredo v Katarju, dosegli dogovor o končanju politične krize, ki je državo pestila 18 mesecev in jo pahnila na rob vojne.
Uspešno glasovanje
Kot je danes povedal predsednik parlamenta in eden izmed vodij opozicije Nabih Berri, je Suleiman prejel 118 glasov poslancev in "razglašam ga za predsednika Libanona". Glasovanja se je udeležilo 127 poslancev, med katerimi jih je šest oddalo prazne glasovnice.
Eden je glasoval za umorjenega nekdanjega premiera Rafika Haririja in vrsto drugih od leta 2005 v Libanonu ubitih politikov. Eden je glasoval za nekdanjega poslanca Jeana Obeida, eden pa za člana parlamentarne večine Nassiba Lahouda. Izvolitev novega predsednika so na ulicah Bejruta pozdravili s streli, s katerimi so prebivalci izražali zadovoljstvo.
Zasedanje parlamenta je trajalo okoli pol ure, Berri pa je nato odšel po Suleimana, ki je nato v parlamentu tudi prisegel. Suleiman je bil kompromisni kandidat in danes ni imel nasprotnika. Kot novi predsednik se bo soočil s težavno nalogo - začeti spravo med globoko razdeljenima taboroma, parlamentarno večino, ki ima podporo Zahoda in Savdske Arabije, ter opozicijo pod vodstvom Hezbolaha, katerega zaveznika sta Iran in Sirija.
Libanonska kriza
18-mesečna kriza v Libanonu se je začela, ko so novembra 2006 opozicijski ministri izstopili iz vlade v protest, ker jim vladna koalicija po njihovem mnenju ni dodelila zadostnega števila mest v vladi, da bi lahko izglasovali veto na njene odločitve. Privrženci opozicije so se nato v šotorih utaborili blizu sedeža vlade v središču Bejruta.
V začetku maja pa so na ulicah Bejruta, v osrednjem gorovju ter na severu države izbruhnili oboroženi spopadi med provladnimi skupinami in opozicijo, ki so terjali najmanj 67 življenj. Zaradi nasilja, ki je bilo najhujše od državljanske vojne med letoma 1975 in 1990, sta se sprti strani v Katarju ob posredovanju Arabske lige sešili na pogovorih, na katerih sta dosegli dogovor, ki je med drugim omogočil današnjo izvolitev Suleimana.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.