Če so iskalne ekipe, ki že več kot mesec dni iščejo pogrešano malezijsko letalo z 239 potniki na krovu, še prejšnji teden zaznavale signale pod vodo, ki bi jih lahko oddajali črni skrinjici, pa je zdaj vse skupaj utihnilo.
Avstralska ladja Ocean Shield, ki je opremljena s posebnim detektorjem za lociranje t.i. pingov, je najprej zaznala dva signala, nato pa na istem območju še dva. Vse od torka pa se ni zgodilo nič. To bi lahko pomenilo, da so se baterije, ki sicer zdržijo 30 dni, iztrošile.
"Mineva 37 dan od tragedije," je povedal strokovnjak za letalstvo Geoffrey Thomas. "Baterije v črnih skrinjicah naj bi zdržale 30 dni. Verjetno so upali, da bodo zdržale 40 dni. A priznati moramo, da že pet dni niso zaznali nobenega signala. Ko bi zaznali vsaj še enega ali dva, da bi lahko še bolj zožili območje iskanja," je dodal.
Abbott: Ne pričakujte uspeha že prihodnji teden
A kljub temu se iskalna akcija v južnem Indijskem oceanu nadaljuje. Danes letalo na območju 2.200 kilometrov severozahodno od Pertha išče 12 letal in 14 ladij.
S pomočjo pingov želijo določiti čim bolj natančno lokacijo letala, da bodo potem pod vodo lahko poslale posebno podvodno vozilo Bluefin 21. A to se ne bo zgodilo, dokler ne bodo povsem prepričane, da signalov ne bodo več zaznavale in bodo območje iskanja, ki je trenutno veliko 800 kvadratnih kilometrov, skrčili kar se le da. Podvodno vozilo namreč potrebuje šestkrat več časa kot lokator pingov, da preišče neko območje in bo tako za to potrebovalo okoli šest tednov do dva meseca. Poleg tega se lahko potopi le na globino 4.500 metrov.
Avstralski premier Tony Abbott je izrazil prepričanje, da sta signale prejšnji teden oddajali črni skrinjici pogrešanega letala, a je hkrati opozoril, da bo trajalo še nekaj časa, preden bodo dejansko našli samo letalo. "Še vedno je veliko dela in ne želim, da mislite, da smo prepričani v uspeh ali da pričakujete, da ga bomo dosegli že prihodnji teden ali prihodnji mesec," je dejal.
Se je letalo namenoma izogibalo radarjem?
Kot je znano, je letalo brez sledu izginilo 8. marca, ko je bilo na poti iz Kuala Lumpurja v Peking. Vprašanj je veliko, odgovorov nobenih. Vsem, ki verjamejo v ugrabitev ali sabotažo letala, so zdaj kost vrgli malezijski vojaški preiskovalci.
Sporočili so, da je letalo vse od tedaj, ko je izgubilo stik z oblastmi, premetavalo kot vojaškega lovca. Najprej naj bi se povzpelo kar 13.716 metrov nad normalno višino, kmalu zatem pa padlo celo pod 1.524 metrov.
Tako nenadni in drastični vzponi in padci lahko nakazujejo na to, da se je letalo namenoma poskušalo izogniti radarjem. "Letalo je letelo na zelo nizki višini zelo hitro. Verjetno zato, da bi se izognilo radarjem," je povedal vir za Sunday Times.
KOMENTARJI (61)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.