Malezijska vojska je sporočila, da je pogrešano letalo z 239 ljudmi na krovu letelo še več kot eno uro po tem, ko je izginilo z radarja zračne kontrole, pri tem pa je spremenilo smer na vzhod in letelo proti Malaški ožini. Gre za podatke, ki so jih našli na svojem radarju.
Letalo je bilo sicer na poti iz Kuala Lumpurja v Peking, v času, ko je prišlo do težav pa je bilo na pol poti med malezijskim mestom Kota Bharu na vzhodu države in južno obalo Vietnama, letelo pa je na višini 10.670 metrov.
"Ko je zapustilo območje nad Kota Bharujem pa je spremenilo smer proti Malaški ožini, prav tako je letalo nato letelo nižje, na okoli 9.000 metrih," je dejal vojaški uradnik, ki je podatke sporočil preiskovalcem izginotja letala.
Malaška ožina je sicer ena najbolj prometnih ladijskih poti na malezijski vzhodni obali.
Viri blizu preiskave so malezijskim medijem povedali, da službe za civilno letalstvo informacije vojske še preverjajo, v skladu s temi podatki pa so na kraj poslali tudi reševalne ekipe. Sodeč po teh podatkih je sicer letalo letelo še okoli 500 kilometrov, ob tem pa so bili vsi oddajniki in drugi sistemi za sledenje izključeni.
Preiskovalcem nesreče je na pomoč priskočila Kitajska, od koder je bilo največ potnikov letala. Poslala jim je10 satelitov, ki bi naj pomagali pri iskanju razbitin letala.
Svoje strokovnjake je v Malezijo poslal tudi proizvajalec letal. Kaj natančno bodo boeingovi strokovnjaki tam počeli, ni znano. Boeing 777 sicer velja za zelo varno letalo z blestečo varnostno zgodovino, na kateri je doslej le madež poleta, ki se je na letališču v San Franciscu končal z napako pilotov, pri čemer so umrli trije ljudje.
19-letnika z ukradenimi dokumenti bi v Frankfurtu pričakala mama
Medtem pa so identificirali oba potnika, ki sta se vkrcala z ukradenima potnima listoma. Enega od potnikov so oblasti identificirale kot 19-letnega Iranca. Pouira Nour Mohamad Mehrdad je bil preko Pekinga in Amsterdama na poti Frankfurt, kjer naj bi ga pričakala njegova mama, ki pa je čakala zaman. Oblasti so že stopile v stik z njo, menijo, da mladenič ni bil povezan s terorističnimi skupinami, ampak je le želel k mami in po boljše življenje v Nemčijo.
Drugi moški je bil prepoznan kot 29-letni Delavar Sejed Mohamadreza, prav tako iranskega rodu. Tudi pri njem preiskovalci zaenkrat niso odkrili povezav s teroristi. Moška sta sicer po navedbah Interpola v Maleziji svoja dokumenta zamenjala za ukradena. Končna destinacija drugega moškega je bil danski Koebenhavn.
Wall Street Journal pa poroča o žalostni zgodbi z nesrečnega letala, na krovu naj bi bila zakonca, ki sta dve leti po poroki končno prihranila dovolj denarja za poročno potovanje.
Kaj se je zgodilo z letalom?
Letalski strokovnjaki so medtem za CNN prečesali vse štiri možne scenarije izginotja letala.
1. Bomba in teroristi
Javnost je kmalu po tragediji presenetila novica, da se je na letalo uspelo prebiti moškima z ukradenima potnima listoma. Dokumenti so bili ukradeni Italijanu in Avstrijcu.
Strokovnjaki menijo, da možnost, da je nekdo na letalo pretihotapil eksploziv in letalo razstrelil v zraku, vsekakor obstaja. A tudi, da ima ta teorija nekaj pomanjkljivosti.
Dejstvo, da je bil na letalu nekdo z ukradenimi dokumenti, še samo po sebi ne pomeni, da sta bila moška terorista. Tega doslej niso potrdila niti že izvedena zaslišanja. "Na svetu je veliko ukradenih osebnih dokumentov, precej možno je, da je šlo za običajno delovno operacijo kriminalcev," je dejala nekdanja glavna inšpektorica ameriške agencije za prometno varnost Mary Schiavo. Kot je razložila, kriminalne združbe ukradene dokumente uporabljajo za tihotapljenje ljudi, drog in orožja ter za premeščanje svojih članov po različnih državah.
Vsekakor pa se je "zgodilo nekaj nenavadnega, zgodilo se je hitro in očitno je bila moč velika," je menil njen nekdanji kolega.
Preiskovalce nesreče sicer moti dejstvo, da jim doslej še ni uspelo najti ostankov letala, kar bi bilo značilno za eksplozijo.
Predvsem laična javnost se medtem sprašuje, kaj so v ključnem trenutku zabeležili sateliti, ki potujejo v orbiti. Ali so morda zaznali blisk svetlobe ali toplotni val, če je prišlo do eksplozije? Brian Weeden, strokovnjak, ki za ameriško vojsko sledi odpadkom v vesolju, meni, da je to precej malo verjetno, odvisno pa je od njihovega položaja v trenutku eksplozije in občutljivosti. Strokovnjak pravi, da bi težko potrdil, da so sateliti dovolj občutljivi, da bi zaznali tako oddaljeno eksplozijo. Pa še - tudi, če tako občutljiv satelit obstaja, ostaja vprašanje, ali bi država lastnica razkrila podatke.
2. Ugrabitev
Podatki radarja razkrivajo, da naj bi letalo tik pred izginotjem skrenilo s poti. Za marsikoga je to znak morebitne ugrabitve, nekateri menijo, da se je začelo obračati zaradi tehnične napake.
Kakor koli - zanesljivih podatkov, da je šlo za ugrabitev, ni. Posadka kontroli ni poslala ne obvestila o težavah, ne o ugrabitvi. Ameriški pilot Patrick Smith sicer pravi, da ni nenavadno, da klica na pomoč ni bilo, še posebej, če so se stvari odvijale zelo hitro. Poudarja, da je prva pilotova naloga reševanje situacije, šele nato komunikacija.
3. Tehnična napaka?
Nekateri menijo, da kosov letala doslej niso našli, ker je pristalo na vodi in nato potonilo.
Vprašanje, ki se ob tem postavlja, je, zakaj posadka ni poslala klica na pomoč. "Gre za letalo, ki je sposobno preživeti pristanek na vodi," pravi nekdanji pilot letal Keith Wolzinger. Prav tako meni, da bi bilo v tej situaciji več kot dovolj časa za klic na pomoč.
Dejstvo pa je tudi, da je izginulo letalo v preteklosti že doživelo manjši incident na letališču. Ko je zadelo ob drugo letalo, je prišlo do poškodbe krila, a so jo boeingovi mehaniki odpravili. Predhodne poškodbe letala so sicer lahko težava, a Wolzinger dvomi, da bi letalo strmoglavilo zaradi tehnične napake. "Strokovnjaki se strinjajo, da so boeingi 777 ena najvarnejših letal na svetu, njihova varnostna testiranja so ena najstrožjih v zgodovini komercialnih poletov," še dodaja Wolzinger.
4. Napaka posadke
Številne izginulo letalo spominja na strmoglavljenje leta Air France 447 leta 2009, ko je vseh 228 potnikov umrlo, ko je letalo strmoglavilo nad Atlantikom. Posadka se ni znašla sredi slabega vremena in leta ni prilagodila situaciji, zaradi česar se je let končal tragično. V tem primeru so razbitine iskali 2 leti.
Toda tokrat je bilo vreme jasno. In za krmilom je sedel izkušen pilot z dolgimi izkušnjami. (Pre)malo pa jih je imel kopilot, opozarja Smith. Azijske letalske družbe sicer zadnja leta najemajo tudi zelo neizkušene pilote, saj zaradi gospodarske rasti v tem delu sveta potuje vse več ljudi, pilotov pa je premalo.
KOMENTARJI (659)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.