Evropa se je znašla v objemu mrzle zime, ki je prinesla ledene temperature. Na severu Italije so zaradi obilnega sneženja v nekaterih mestih zaprli šole. Zaprti sta bili tudi glavni milanski letališči Linate in Malpensa ter letališči v Torinu in Bergamu. Ohromljen je bil cestni in železniški promet. Več kot 36 ur skorajda neprenehoma sneži v deželah Ligurija, Lombardija in Piemonte, največ snega pa je zapadlo v Milanu, kjer so ga namerili 28 centimetrov. Medtem so francoski meteorologi sporočili, da je bila pretekla noč najhladnejša v letošnji zimi, saj so se temperature spustile od devet stopinj pod ničlo, kolikor so jih namerili v Parizu, pa do 20 stopinj pod lediščem, kolikor je bila temperatura v nekaterih predelih na severu države.
Redko videne snežne
kulise so bili tokrat deležni v sredozemskem pristaniškem mestu
Marseille, zaradi česar so zaprli tamkajšnje letališče, 12.000
gospodinjstev pa je ostalo brez električne energije. Do prekinitve
dobave električne energije prihaja predvsem zaradi povečane porabe, ki
je posledica močno povečanega ogrevanja.
V zadnjih dneh je na Poljskem,
kjer temperature ponoči padejo pod minus 25 stopinj Celzija, zaradi
mraza umrlo deset ljudi. Samo minulo noč jih je umrlo sedem, med njimi
tudi 51-letni moški, ki naj bi umrl le streljaj stran od stanovanja v
središču Eligiowu. Od 1. novembra lani do sedaj je število smrtnih
žrtev v državi naraslo na 76. Med njimi je največ brezdomcev. Tudi
Britanci se spopadajo z nizkimi temperaturami. Meteorologi ob minus 12
stopinjah Celzija govorijo o arktičnem mrazu.
Nizke temperature so davek zahtevale tudi v Belgiji,
kjer je ponoči zmrznil 30-letnik. Davi so ga v parku Louven, kakih 20
kilometrov oddaljenem od Bruslja, našli otroci, ki so se z
vzgojiteljico odpravili na jutranji sprehod. V državi so ponoči
namerili temperature okoli 20 stopinj Celzija pod ničlo, kar je
najnižja izmerjena temperatura v zadnjih desetih letih.
Izredno hladne temperature so izmerili tudi v Švici, kjer je na jugovzhodu minus 26 stopinj Celzija. Rekord je za 0,3 stopinje nižji od zadnjega, ki je bil dosežen 28. decembra lani, izmerili pa so ga v vasi Samedan. Titulo vasi z najnižjimi temperaturami pa je obdržala vas La Brevine, kjer je bilo prejšnjo zimo 28 stopinj pod ničlo.
Nemci medtem trepetajo pred anticiklonom Angelika. Ponoči so izmerili rekordno nizke temperature, na letališču v Dresdnu je bilo ledenih minus 32 stopinj. Malce topleje je drugod po državi, in sicer okoli minus 20. V ponedeljek je v zvezni deželi Severno Porenje - Vestfalija padlo največ snega v zadnjih desetih letih. Nizke temperature so bile usodne za 77-letno duševno bolnico, ki so jo po izjemno mrzli noči
našli zmrznjeno.
V hrvaški Liki so zjutraj namerili minus 25 stopinj Celzija. Zaradi snega na odseku hrvaške avtoceste Šestanovac–Zagvozd–Ravča je bila hitrost omejena na 40 kilometrov na uro. Vsa vozila so morala imeti zimsko opremo, na nekaterih odsekih je bil prepovedan promet za tovornjake. Promet je ovirala tudi poledica.
Prav tako hladno je v drugih državah nekdanje Jugoslavije, tudi v Sloveniji. Inštitut za varovanje zdravja je že izdal napotke, kako ravnati pri izredno nizkih temperaturah. Več o tem ...
V Srbiji so številni v strahu, kaj bo prinesla tako imenovana plinska kriza. Stanovanja so namreč zaradi pomanjkanja plina že hladna; samo v Novem Sadu je na božično noč – Srbi tako kot drugi pravoslavni narodi božič praznujejo 7. januarja – brez ogrevanja ostalo več kot 25.000 stanovanj oziroma 70.000 prebivalcev. Večinoma že iščejo načine za ogrevanje z drugimi viri goriva, predvsem z nafto.
Zaradi plinskega spora med Rusijo in Ukrajino je brez dobave zemeljskega plina ostalo celotno območje Balkana, in sicer Slovenija, Bolgarija, Grčija, Makedonija, Romunija, Hrvaška, Srbija in Turčija. Težave pa imajo tudi v Avstriji, Franciji, Nemčiji, na Poljskem, Madžarskem in Češkem. Več o tem …
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.