Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je dejal, da je posebni odposlanec ZN Martti Ahtisaari glede Kosova pristranski. Lavrov je zato podvomil v njegovo sposobnost, da doseže pošten dogovor glede prihodnjega statusa zaenkrat še srbske pokrajine.
Lavrov je v odzivu na Ahtisaarijeve komentarje, da bo Rusija ogrozila svoj mednarodni položaj, če bo blokirala pogajanja o statusu Kosova dejal, da gre za "neprimerne komentarje". "Če takšna napoved komu slabša položaj, potem to ni položaj Rusije," je dejal Lavrov.
Ruski minister je opozoril, da je Ahtisaarijevo delo, da najde predloge za rešitev spora in namignil, da morda Ahtisaari ni primeren za sodelovanje v nadaljnjih pogajanjih med Srbijo in Prištino. "Če ena stran ne more sprejeti predloga, je pogajanja potrebno nadaljevati in verjetno je za pospeševanje takšnih pogajanj nujno imeti nepristranskega mednarodnega posrednika," je dejal Lavrov.
Lavrov je sicer že zavrnil tudi zadnji osnutek resolucije ZN o Kosovu, ki so jo pripravile ZDA in Evropejci. Zavrnil ga je tudi Beograd. Tudi beograjski predstavniki hkrati zastopajo stališče, da prihodnja pogajanja med Beogradom in Prištino ne bi smela potekati pod pokroviteljstvom Ahtisaarija, "nestrankarskega posrednika" pa je v petek zahtevala tudi Moskva.
Resolucija ZN zadnja možnost
Generalni sekretar zveze Nato Jaap de Hoop Scheffer je v Beogradu izjavil, da je zadnji, peti osnutek resolucije o Kosovu, ki je pred Varnostnim svetom ZN, morda zadnja možnost za rešitev statusa pokrajine. Po srečanju s srbskim zunanjim ministrom Vukom Jeremićem je de Hoop Scheffer še poudaril, da se je "nujno potrebno izogniti nepotrebnim odlašanjem v reševanju prihodnjega statusa" pokrajine.
"Na mizi je tudi predlog (posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija) Ahtisaarija, za katerega menimo, da je dober in da predstavlja dobro osnovo. Pred VS ZN je tudi novi načrt resolucije, ki predvideva nadaljevanje pogajanj, tako da upam, da bodo tisti, ki so doslej poskušali preprečiti to resolucijo, pokazali malo več fleksibilnosti," je dejal generalni sekretar Nata.
Ob tem je ponovno pozval vse strani k zadržanosti in zmernosti, dodal pa, da je po njegovem mnenju status quo na Kosovu nevzdržen. "Imam vtis, da je ta zadnji načrt resolucije morda zadnja možnost. To ni proces, ki je v rokah Nata, v njem mi neposredno ne sodelujemo, in to je nekaj, kar je potrebno rešiti v VS ZN," je še dodal.
Prednostna naloga ohranitev miru
Jeremić je medtem na novinarski konferenci povedal, da sta se z generalnim sekretarjem Nata strinjala, da je ohranitev miru in varnosti najpomembnejša prednostna naloga na Kosovu in v regiji. Povedal je še, da je od de Hoop Schefferja danes dobil zagotovilo, da bodo mirovne sile Kfor storile vse za zaščito srbske manjšine na Kosovu. De Hoop Scheffer se je danes v Beogradu sestal še s srbskim predsednikom Borisom Tadićem in premierom Vojislavom Koštunico.
Tadić je na srečanju z de Hoopom Schefferjem poudaril, da je Srbija trdno odločena z mirnimi, diplomatskimi in pravnimi sredstvi ohraniti svojo suverenost in ozemeljsko celovitost. Srbski predsednik je sile Kfor še pozval, naj zagotovijo popolno zaščito kosovskih Srbov, ne glede na to, v kateri smeri bo potekal proces določanja prihodnjega statusa Kosova, še poroča Beta, ki se sklicuje na sporočilo iz Tadićevega urada.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.